Balayı Hazırlığı için 20 önemli ipucu

  • 17.03.2018 / 11:55
  • 2168

Oldukça yorucu olan ve uzunca bir süre uğraştığınız düğün hazırlıklarından sonra biten muhteşem düğününüzü bitirdiniz. Artık gözlerden uzak ve başbaşa olabileceğiniz özel bir tatili hak ettiniz. Balayına çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken ipuçlarını aşağıda bulacaksınız, bu konuları önemseyerek, her ayrıntısı düşünülmüş muhteşem bir tatil yaşayabilirsiniz.

1- Eşinizle beraber oluşturacağınız ve sadık kalacağınız bir balayı bütçesi hazırlamalısınız.

2- Çok sayıda anı biriktireceğiniz balayınızı, eşinizle beraber programlamalısınız. Yalnızca biriniz ilgilenizseniz ve beklentiniz dışında gerçekleşirse suçluluk duygusuna kapılabilirsiniz. Karışmadığınız programdan belki de sonunda tatmin olmayacaksınız. Beraberce karar verin ve keyifle risk almadan ilerleyin.

3- Bir seyahat acentasıyla da görüşerek, uygun paket programları da göz önünde bulundurabilirsiniz. Belki de hayallerinizdeki balayına bütçenizle hiç te zorlanmadan yaşayabileceksiniz.

4- Rezervasyon yaptırmadan önce, talebiniz olabilecek özel detaylar hakkında acentenizle konuşmayı unutmayın. Çocuk kabul etmeyen bir hotel, geniş balkonlu, deniz manzaralı oda, kings size yatak ya da sigara içilmeyen oda gibi.

5- Unutmamanız gereken bir konu da; eğer yurtdışına çıkıyorsanız, rezervasyon sırasında kızlık soyadınızı vermenizdir. Böylece pasaport kontrolünde güvenlik sebebiyle ortaya çıkabilme ihtimali olan sorunlarında önüne geçmiş olacaksınız.

6- Seyahat öncesi hazırlıkları için öncelikle balayı için gideceğiniz bölgenin mevsimsel durumu, kaç gün kalacağınız ve ne tür aktivitelerde bulunabileceğinizi önemsemelisiniz.

7- Kilitlenebilen, sağlam ve sert korunaklı bir bavul seçmenizi tabsiye ediyoruz. Yürüyebileceğiniz uzaklıkları göz önünde bulundurarak tekerlekli ve askılı bir bavul almanız daha sağlıklı olacaktır.

8- Kocaman tek bir bavul almak yerine daha küçük iki valiz hem eşyalarınızı düzenli olarak sığdırmanızı sağlayacak hem de taşımanızı kolaylaştıracaktır. Bavulunuza bir işaret koyarak diğer bavullardan ayırt edilecek olmasını sağlamayı unutmayın.

9- Balayı seyahatinizle ilgili evrakları, uçak bileti ve pasaportunuzu, kitabınızı ve varsa ilaçlarınızı mutlaka el çantanıza koymayı unutmayın. Uçağa binerken klimaların olumsuz etkilerinden korunmak için yanınıza ince bir ceket almayı unutmayın.

10- Yurtdışına, özellikle de vizesiz kabul eden bir ülkeye gidecekseniz, pasaportunuzun geçerlilik süresinin o ülkenin kabul ettiği süreden uzun olmasına dikkat edin. Bazı ülkelerde Pasaport geçerlilik süresi 6 aydan az kalmışsa, ülkeye giriş yapılamıyor.

11- Dönüş yolunda ıslak kıyafetlerinizi, kirlilerinizi ya da akma durumu olan eşyalarınızı koyabileceğiniz boş ve temiz bir kaç torba almanızda fayda vardır.

12- Birden fazla bağlantılı uçuşunuz varsa, yanınızda taşıyacağınız el bagajlarınızı hafif tutmaya özen gösterin. Bazı havaalanlarında terminaller arası mesafeler gerçekten çok uzak olabiliyor.

13- Bavullarınıza sigorta yaptırmanız, kafanızın rahat etmesini sağlayacaktır. Sigorta poliçe tutarı bavulunuzun değeri ile uyumlu olmalıdır. Bavullarınızın kilitlenmeyen ön ceplerine değerli eşyalarınızı koymamaya özen gösterin.

14- Uçaktan indikten sonra, bavulunuzu alırken mutlaka isim etiketine bakmayı unutmayın. Birbirine benzeyen çok sayıda bavulla beraber uçma ihtimaliniz çok yüksektir.

15- Balayı için uçuş rezervasyonunuzu düğününüzün ertesi günü erken saatlerde ayarlamayın. Düğün gecenizde geç saatlerde yatacaksınız, havaalanına çok yorgun bir şekilde gitmemek için sabah uçuşlarını kullanmamalısınız.

16- Yolculuk öncesi yanınıza, gideceğiniz ülkenin bozuk paralarından almanız, inişte ufak ve acil harcamalarınızı halletmenizi sağlayacaktır. Taksi ve otel bahşişleri için faydalı olacaktır.

17- Balayınızda biraz alışverişte yapacağınızı düşünerek yanınızda bir tane de boş valiz bulundurabilirsiniz. 

18- Kişisel bakım ve kozmetik ürünü olan eşyalarınızı büyük ya da orijinal boylarında değil de, seyahatler için düşünülen ufak boylarından seçmeniz ağırlık ve bavuldaki kısıtlı yer konusunda size yardımcı olacaktır.

19- Balayınızda romantik bir akşam yemeği yiyeceğiniz de kesindir. Bu geceye uygun bir abiye kıyafeti ve uygun ayakkabıları yanınıza almayı sakın unutmayın.

20- Telefonunuzdan daha iyi çekim yapabilecek bir fotoğraf makinesini, şarj aletlerinizi ve güneş kreminizi yanınıza almayı unutmamalısınız. Telefonunuzun hafızasını boşaltmanız, bolca çekeceğiniz fotoğraflar konusunda yararlı olacaktır.

 

DreamON Blog YazılarıEN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin