Çatışmaların kavgaya dönüşmemesi için bunları yapın

  • 11.10.2018 / 13:43
  • 817

Evlilikte daha haklı mı yoksa daha mutlu mu olmak istediğinize siz karar verirsiniz. Çoğu ülkenin kültürde var olan bu evlilik nasihati her açıdan doğruluk taşımaktadır. İnsanın olduğu her yerde çatışmalar ve fikir ayrılıkları olacaktır. Her ilişki de olduğu gibi çiftlerde de flört, nişanlılık ya da evlilik sonrası bu tarz çatışmaların olması normaldir. Önemli olan çatışma durumlarının kavgaya dönüşmeden saygı çerçevesinde tartışılabilir hale gelmesidir. 

mutlu bir evlilik

Çiftlerin her biri ortak karar alma süreçlerinde ya da yaşamın olağan akışı sırasında farklı fikirlerden dolayı ortaya çıkabilecek tartışmaları güç savaşına çevirmeden, kimin haklı olduğu konularına saplanmadan ortaya konabiliyor olması ilişkinin kalitesini ve geleceğini etkilemektedir. Tartışmalar kavgaya dönüştüğünde bireyler kendilerini kaybederek, kırıcı konuşmalar yapabilmekte hatta iş fiziksel müdahalelere kadar varabilmektedir. Aile içi şiddetin çok artmış olduğu günümüzde, evlilikte ortak tartışma kültürü oluşturabilmek çok önemlidir.

- Ortamdan Uzaklaşın

Tartışmanın kavgaya dönüşebileceğiniz sezdiğiniz zaman, kimin haklı ya da kimin daha güçlü durup kendini ezdirmediğini önemsememelisiniz. Önemli olan o an ve o andan sonra gelişebilecek durumlardır.

Yapabileceğiniz en iyi şey “Şimdi ikimizde sinirli ve öfkeliyiz, sakinleşince bu konuyu tekrar konuşalım” diyerek ortamdan uzaklaşmaktır. İlişkilerin çoğunda, sinir ve öfkesine hakim olmayanların sonradan pişmanlığa uğradığı bir gerçektir. Ufak tartışmalar, istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

- Tahrik etmesini önemsemeyin

Karşı taraf sizi tahrik etmesi muhtemel pek çok söz söyleyebilecektir, geçmişten dem vurarak üste çıkma ya da inatçı tutumlarla, çocuksu tavırlar takınabilir. Bu tahriklere karşı sükunetini koruyan taraf sonunda haklı bir duruma gelecektir. Bu durum hem sinirlerinizin yıpranmaz hem de olgun bir tavırla karşılık verdiğiniz için eşiniz kısa zamanda pişmanlık duyacak ve hatasından dolayı mahcup olacaktır. Tahriklere kapılmamanız, kendinizi savunmamanız anlamına gelmez, tabi ki kendinizi doğru zamanda ve doğru yerde savunmalısınız.

- Konuyu sakin bir şekilde irdeleyin

Kavga havası yerini sükunete bıraktığında artık müsait bir zaman ve uygun bir dil kullanarak konuya tekrar dönebilir, kavga anında hırçın tavırlar göstermemiş olmanızın avantajını da kullanarak, problemi karşılıklı sohbet havasına çözmeye çalışın. Bu şekilde sorunu çözüş şeklinizde doğru bir tavır taşıdığı için eşiniz sizi ayrıca takdir edecektir. Zamanla eşinizde bu yöntemi benimseyecek, çıkabilecek çatışmaları sizin tarzınızda çözmeye çalışacaktır.

Haklı mı yoksa mutlu mu olmakEN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin