Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir?

  • 05.07.2019 / 09:05
  • 599

Yazımıza başlamadan önce bu konunun yetim aylığı alan gelin adaylarına devlet tarafından verilen çeyiz parası desteği olduğunu belirtelim. Çünkü bu uygulama, devlet çeyiz hesabıyla sıklıkla karıştırılmaktadır. Çeyiz hesabı uygulaması, evlenmeden önce açılan, banka hesabına en az 3 sene düzenli ödeme yapman kaydıyla, evlenirken devlet tarafından belirli oranda verilen desteğe denilmektedir. 

Gelelim çeyiz parası uygulamasına. Çeyiz Parası Nedir? Kimler Alabilir? Hepsi burada. Okumaya devam edin. 

Çeyiz parası desteği

Evlenme Ödeneği ya da Devlet Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme ödeneği halk arasında, evlilik yardımı ya da çeyiz parası olarak bilinmektedir. Kısaca Evlenme Ödeneğini, evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara, devlet tarafından maaşının 24 katına kadar verilen toplu para olarak tanımlanmaktadır. 

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir? Çeyiz Parasını Kimler Alabiliyor?

Çeyiz parasından anne babası vefat etmiş olan ve yetim aylığı alan kadınlar faydalanmaktadır. Aynı durumu yaşayan erkek ise, onların böyle bir hakkı yoktur. 

En çok merak edilen sorulardan biri de sigortalı olarak çalışan kadınların çeyiz parası alıp alamayacağı olmaktadır. Çalışan kadınlar, yetim aylığı alamadığı için çeyiz parası alma imkanından da yararlanamamaktadır. 

Ayrıca, çeyiz parası alabilmeniz için, ilk evliliğinizi yapıyor olmanız gerekmektedir. İkinci evliliği yapacak kadınlar çeyiz yardımı alamamaktadır. Aynı zamanda çeyiz parası için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. 

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Alınan yetim aylığının 12 ya da 24 katı kadar yapılan çeyiz parası hesaplaması eğer yetim maaşı sigorta kolundan alınıyorsa 12 kat, eğer SSK ya da Bağkur kolundan alınıyorsa maaşın 24 katına kadar evlenme ödeneğinden faydalanılmaktadır. 

Siz hesaplayabilmeniz için, en son aldığınız aylığı 12 ya da 24 le çarparak çeyiz parasını hesaplayabilirsiniz. 

Çeyiz Parası Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası için, kimlik, evlenme cüzdanı ve başvuru yaptığınız kurumdan alınacak dilekçe geçerli olacaktır. 

Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

Evlenme ödeneği için, başvurunuzu, ikametgahınızın bulunduğu il veya ilçe de yer alan SGK müdürlüklerinde yapabilirsiniz. 

Eğer yetim aylığınızı emekli sandığı üzerinden alıyorsanız, çeyiz parası alma işlemlerini, Ankara da yer alan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik işlemleri Daire Başkanlığında yapmanız gerekmektedir. 

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

Evliliğin ilk 5 yılı içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer 5 yıl sonunda başvuru yaparsanız, çeyiz parası hakkınız zaman aşımına uğrayacağı için, geçerli olmayacaktır. EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin