Değerli Ya Da Yarı Değerli Taşlar Nelerdir?

  • 13.08.2019 / 10:07
  • 711

Güzelliği, dayanıklılığı ve nadir olması için süs olarak kullanılan her taş, sadece mücevher olarak adlandırılmalıdır. Bir mücevherin güzelliği, renk, şeffaflık, parlaklık, özel optik efektler (renk değişimi, ışık saçılımı, yanardönerlik); dayanıklılık ise kimyasal ve fiziksel saldırılara karşı direnç ile ilgilidir. Doğada ortaya çıkan değerli taşların nadirliği, ticari değerini belirlemede önemli bir faktördür. Bununla birlikte, gelenek ve moda nihai fiyatı kesin olarak etkileyebilir. 

elmas mücevher gelin adaylarının en çok isteğeceği takıdır

Elmas, doğanın en nadide değerli taşlarından biri olan ve genellikle piyasa değeri yüksek taşlar arasında yer almaktadır. Çünkü kuyumculukta kullanılan en eski ve en geleneksel taşlardan biridir, yani asla modası geçmez.

evliliği ve aşkı sembolize eden yüzük kıymetli oldukça kadın da kendini daha özel hissedecektir

Değerli taşların büyük çoğunluğu aşağıdaki bölümlere göre sınıflandırılmış minerallerdir: kristalimsi maddeler (elmas, topaz, ametist, zümrüt, akuamarin); amorf maddeler (opal ve volkanik cam gibi); organik maddeler (inci, mercan, kehribar) ve kayalar (lapis lazuli, turkuaz ve diğerleri). Bütün bu maddeler doğaldır. Bunlara ek olarak, piyasada bu minerallerin parlaklığını ve güzelliğini yeniden üretmeye çalışan, kısmen veya tamamen insan yapımı birçok ürün vardır. Bunlar sentetik değerli taşlardır: Kaplanmış, sulandırılmış veya bileşik olarak adlandırılır. Değerli taşlar arasında takı olarak tercih edilen son derece yarı değerli taşlar da bulunmaktadır. Bunlar ise ay taşı, turkuaz, topaz, mercan gibi taşlardır. Her biri özel takılarda gümüş ya da altın ile birleştirilerek kullanılmaktadır.

Zümrüt, Elmas ve Yakut

Değerli taşlar arasında dünya genelinde en pahalı taşlar arasında yer almaktadır ve değerli taşlar grubuna girmektedir. Evlilik tekliflerinde, özel hediyelerde ya da yıl dönümlerinde hediye olarak genellikle bu taşların hakim olduğu takılar kullanılmaktadır. İşlemesi de son derece zor olan bu taşların piyasa değerleri de oldukça yüksektir.

değerli taslar mücevherleri kıymetli hale getirirler

Turkuaz, Topaz, Mercan ve Ay Taşı

Değerli taşlar değil de yarı değerli taşlar grubunda yer alan Turkuaz, Topaz, Mercan ve Ay Taşı, dünyaca ünlü takı tasarımcılarının tasarımlarında yer verdikleri taşlar arasında yer almaktadır. Maddi değeri hem tasarımın özel oluşu hem de diğer madenlerin bileşimi ile artmaktadır. Altın ve gümüş ise bu madenlerin önde gelenleridir.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin