“Düğün telaşını EĞLENCEYE ÇEVİRMEYE ne dersiniz?”

  • 17.03.2018 / 11:57
  • 127

Yaşam tarzı, mesleği, maddi geliri, yaşı, karakteri veya burcu ne olursa olsun tüm gelin adaylarının ortak bir noktası var, o da düğün  telaşı. Bu konuda çok yazılıyor çiziliyor, bunu daha önce yaşamış olanlar tecrübelerini anlatıyor ancak şu da bir gerçek ki kim ne derse desin bu süreç her gelin adayında farklı seyredebiliyor. Bununla birlikte aşağı yukarı herkeste aynı olan ana hatlarda var. Peki, bu konuda ne yapabilirsiniz? Mümkünse en az telaş ve stres yaşayarak, maksimum eğlenerek aynı zamanda çok büyük işler becerip, her şeyi yoluna koyarak, o büyük güne kadar dimdik ayakta kalabilir misiniz? Tabi ki evet! İşin sırrı planlama.

O Büyülü Güne 1 yıl gibi uzun görünen bir süre Varsa; Bu süre her şeyi organize etmek için daha çok zamanımız var demektir. Yine de fazla rahatlayıp, işleri boşlamasanız iyi olur. Avrupa’da düğün hazırlıklarına tam bir yıl öncesinden başlanır. Böylece her şeyin hayallerinizdeki gibi olması kolaylaşır. Arzu ettiğiniz düğün mekanını ayarlamalı, eğer hala bilmiyorlarsa yakın akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza düğün tarihini söylemeye başlamalısınız, düğüne davet etmek istediğiniz herkesin (özellikle de başka şehir veya ülkede yaşayanların) seyahat planlarını ayarlamaları gerekecektir. Sizin biraz forma girmeniz ve mesela bunda ısrar ediyorsanız saçınızın biraz daha uzaması gibi birçok irili ufaklı detayı halletme açısından bolca vaktiniz var demektir. Bir takvim alıp ne zaman neleri yapacağınızı şimdiden işaretlemeniz (ve tabi ki bu plana sadık kalmanız) yükünüzü önemli ölçüde hafifletecektir. Zorluk ve önem sırasına göre düğün mekanını seçip rezerve etmek, düğünü duyurmak, yeni evinizin tüm işleri ile ilgilenmek, gelinlik seçip, diktirmek veya satın almak… Bu
sıralama ile geri sayıma başlayabilirsiniz. Çalışan kadınlar için bir yıllık ön hazırlık dönemi hiçte tahmin edildiği kadar uzun bir süre değildir. Zaten çok yoğun bir iş temposu olan bir kadının bu anlamda iki seçeneği var: ya işe çok öncesinde başlamak veya kısa sürede mucizeler yaratmak.

Hazırlıklar için ideal süre, Altı ay;

Altı ay ideal süre sayılır. İş bitirici bir iki yakın arkadaşınız ve birkaç aile ferdi ile mini bir ekip kurmanız yeterli. Hepsiyle keyifli bir yemek ya da kahve için buluşup sıkı bir plan yaparak, kimin nelerden sorumlu olacağını konuşabilirsiniz. Örneğin, davetiye nikah şekeri, düğün yüzükleri, düğün gününüzde en güzel olabilmek için kuaför seçiminizi yapmalısınız. Ve bu mini ekibinizle ayda bir kere, bir araya gelerek, kimin hangi aşamada olduğunu, neleri tamamlayıp nelerde zorlandığını tespit edip, yol almaya devam edebilirsiniz. Bunun fazla riskli olduğunu düşünüyorsanız bu işi profesyonel şirketlere bırakabilirsiniz. Ülkemizde bu hizmeti verenler çoğaldı. Size en uygun olanı ile anlaşıp, A’dan Z’ye nasıl bir düğün hayal ettiğinizi paylaşın. Gerisini düşünmeyin. 

EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin