Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

  • 01.08.2019 / 08:54
  • 518

Evlilik kararı veren ve artık nikah için gün alma aşamasına gelen çiftler, hangi belgeleri almaları gerektiği konusunda kararsız kalabiliyor. Kimlik belgesi, evlenme beyannamesi, vesikalık fotoğraf ve sağlık raporu gibi belgeler ise pek çok belediye tarafından talep edilirken nikah işlemleri için farklı belediyeler çok daha detaylı evraklara yer verebiliyor.

Nikah işlemleri için hangi belgelerin gerekli olduğunu tüm detayları ile birlikte sizler için derledik. Aşağıda hangi belgeleri evlilik dosyanızda bulundurmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

nikah işlemleri için gerekli olan evraklar nelerdir

Evlenme Beyannamesi

Evlenme beyannamesi, nikah işlemleri için mutlaka bulunması gereken evraklar arasında yer alıyor. 2 ya da 4 kopya olarak hazırlanan bu belge, eksiksiz bir şekilde doldurulması gereken belgeler arasında bulunmakta. Evlendirme memurları tarafından onaylandığı için herhangi bir telaşa girmeye de gerek kalmıyor.

Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

Nikah işlemleri için gerekli olan bir diğer evrak ise elbette nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi. Evlenecek çiftler hem aslını hem de fotokopisini belediyelere teslim etmek durumunda. Aynı zamanda nüfus cüzdanında mutlaka TC kimlik numarası olmalı ve son 10 yıl içinde de mutlaka değiştirilmiş olması gerekmektedir.

Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Vesikalık Fotoğraf

Nikah işlemleri başlatıldığında dosyaya eklenmesi gereken bir diğer unsur ise vesikalık fotoğraf. Baş örtülü ya da saç açık olarak vesikalık fotoğraf kabul ediliyor. Son 6 ay içinde çekilmiş olması önemli faktörler arasında yer alıyor.

İkametgah Belgesi

Evlilik için gerekli belgeler toplanırken mutlaka alınması gereken bir diğer belge ise ikametgah belgesi. Nikah işlemleri için gerekli olan bu belge E devlet üzerinden ya da kaymakamlıktan alınabiliyor. İkametgah belgesi alınırken açıklama kısmına alınma nedeninin de mutlaka yazılması gerekiyor.

Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Nüfus Kayıt Örneği

Nikah işlemlerini başlatacak olan çiftler için bir diğer önemli belge ise nüfus kayıt örneği. Evlenmelerine herhangi bir sakınca bulunmadığını kanıtlayabilmek ve kontrolleri sağlayabilmek için çiftlerden nüfus kayıt örneği de talep ediliyor. Bu belgeyi de yine e devlet sisteminden ya da kaymakamlıklardan talep etmek mümkün. E devletten alınan belgelerin mutlaka barkotlu, kaymakamlıklardan alınanların ise ıslak imzalı olması gerekiyor.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin