Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

  • 17.07.2019 / 08:38
  • 805

Her şeyiniz tamam. Evlilik için gerekli belgeleri araştırmaya geldi sıra. Bu belgeleri araştırırken karşınıza Evlenme Ehliyet Belgesi diye bir şey çıktı. Bu belgenin ne olduğunu da merak ettiniz. Sizin merakınızı gidereceğiz sakin olun. Bugün sizlere, Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir? Bu Belgeyi Kimler Almalı? Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Alınır? Gibi soruların cevabını vereceğiz. Okumaya devam edin. 

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Nikah başvurusu esnasında, evlenecek olan çiftlerin evlenmelerine herhangi bir engel durup bulunup bulunmadığının, resmi olarak incelenmesi ve evlilik ehliyetine sahip olabileceği resmi olarak kanıtlanması gerekmektedir. Bunun için evlilik ehliyet belgesi adı verilen bu belge, nikah başvurusu için gereken evraklar arasında yer almaktadır. 

Bu belge üzerinde, kişinin adı-soyadı, anne-baba adı ile doğum tarihi gibi bilgiler yer almaktadır. Bu belge genellikle yabancılardan istenmektedir. Yeni sistemle evlilik başvurusunda bulunan her Türk vatandaşının tüm bilgileri sistem üzerinden görülebilmektedir. Ancak herhangi olumsuz bir nedenle sisteme kayıtlı olmayan kişilerin, evlenme ehliyet belgesi alması gerekmektedir. 

Evlenme ehliyet belgesi

Kimler Evlenme Ehliyet Belgesi Almalı?

Evlenecek olan kişinin tam kimlik bilgileriyle beraber, nüfus açısından evlenmesine herhangi engel bir halinin olup olmadığı gibi bilgiler nikah başvurusunda beyan edilmelidir. Ancak bunu bir belge halinde hazırlamak tüm çiftler için şart değildir. Çünkü son yıllarda, nüfus kayıt örneği ile evlenme ehliyet belgesi, nüfus memurları tarafından elektronik ortamda görülmektedir. 

Evlenme Ehliyeti Alması Gerekenler

Türkiye de Evlenmek İsteyen Yabancılar

Türkiye de evlenecek yabancıların evlenme dosyalarında bu belgenin yer alması şarttır. Ancak Türkiye de evlenecek olan yabancılar, ülkelerinden ya da yerel temsilciliklerden bekarlık ve doğum belgesi aldığı takdirde evlenme belgesi alması gerekmemektedir. 

Evlilik öncesi nikah için istenen belgeler

Yurt Dışında Evlenecek Türkler

Evlenme ehliyet belgesi yurt dışında evlenecek Türk vatandaşlarını da ilgilendiriyor. Nüfus müdürlüklerinde yapılacak olan evlenme ehliyet belgesi, Türk vatandaşlarının evleneceği ülkede yetkili makamlara başvurusu yapılırken temin edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır. Bu belgeyi vermeyen kişilerin, nikah başvuruları tamamlanmadığı gibi evlilik işlemleri de gerçekleşmeyecektir. 

Kısacası yurt dışında evlenecek Türkler ve Türkiye de evlenecek olan yabancılar için Evlenme Ehliyet Belgesi şarttır.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin