Evliliğe Devlet Desteği – Çeyiz Hesabı

  • 12.04.2019 / 11:53
  • 657

Evlilik için çok ta acele etmeden birikim yapmaya mı çalışıyorsunuz. Devletin tam da sizin gibiler için oluşturmuş olduğu bir destek paketi var: çeyiz hesabı.

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yürütülen çeyiz hesabı desteği için banka müracaatları 17 Nisan 2019 tarihinde başlayacak ve ilk ödemeler Mayıs ayında yapılacak. 

Evlilik için birikim yapmak istiyorsanız çeyiz hesabı tam size göre

3 yıl süreyle birikim yaparak çeyiz hesabına ödeme yapanlar, 27 yaşından önce evlenirlerse devlet katkısı bir ödeme almaya hak kazanıyorlar. 

27 yaşını doldurmadan evlenme şartı olduğu için 24 yaşın altındakilerin hesap açtırabiliyorlar. 18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabiliyor. 

Çeyiz hesabıyla zamanı geldiğinde sıkıntı duymadan düğün alışverişinizi yapabilirsiniz

Aylık yatırılacak para alt limiti 155,26 lira ile üst limiti olan 1552,65 lira arasında değişebiliyor. Hesaptan bir dönemde iki defa çekim hakkı tanınıyor.

15 banka da 22350 civarında katılımcı şu ana kadar çeyiz hesabı açmış durumda. Hesapta biriken para aylık bir faiz geliri de oluştururken, üç yılın sonunda ekstra devlet katkısı da almak mümkün. Çiftler ayrı ayrı çeyiz hesabı açtırıp devlet katkısı alabilir. Bu şekilde 18 bin lira destek sağlanabiliyor.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin