Evlilik Hazırlığı Döneminde Formda Kalın

  • 24.10.2018 / 12:21
  • 880

Her şeyin muhteşem geçtiği bir düğün günü tüm gelinlerin hayalidir. Evlilik hazırlıklar sürecinde her kadın sağlıklı, formda, genç ve taptaze görünmek ister. Evlilik hazırlıklarında her şeyi kontrol etmeye bazen gücümüz yetemese de kendimize bir program hazırlamak tamamen bize bağlıdır. Daha ince, daha zarif ve daha genç görünmek için tavsiyelerimizi takip edin.

Suyun öneminin farkına varın

Su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz ve susamayı beklemeden içmeniz, enerjinizi artıracaktır. Susuz kalmak baş ağrısı, yorgunluk ve enerji düşüklüğünün yanında kas ve eklem ağrılarına da neden olabilir. Cilt yaşlanmalarının en önemli sebebidir. İçilen günlük kahve ve çay miktarı susamayı azaltmasına rağmen vücudun su ihtiyacını artıracaktır. Günlük minimumda 10 bardak su içmeniz sağlığınıza, formunuza ve cildinize çok fayda sağlayacaktır.

Açlık sürelerinizi kısaltın

Hangi diyet tarzını tercih edeceğiniz tabi ki size kalmış ancak kesinlikle metabolizmanızı yavaşlatmamalısınız. Öğünlerinizi atlamamalısınız, alınan kalori miktarını azaltmak amacıyla yapılan uzun süreli aç kalma durumları metabolizmanızda yavaşlamaya sebebiyet vererek kilo vermenizi de zorlaştırabilecek bir durumdur. Düzensiz beslenme kilo almaya sebep olmanın yanında, kas dokularınızın azalmasına ve yağ dokularının ödem şeklinde artmasına da neden olur. Dinç kalmak, form ve enerjinizi korumak için ana ve ara öğünlerinizden vazgeçmeyin. Evlilik hazırlıkları döneminde ışıltınızı korumanız gerekir.

Ağırlıklı olarak lifli besinleri tercih edin

Taptaze bir cilde ve formda bir bedene sahip olmak için zengin lif içeren besinlerle öğünlerinizi planlamanız önemlidir. Günlük yemeklerinizin en az yarısından fazlasını tahıl ürünleri, kabuklu pirinç, sebze ve meyveler gibi lifli gıdalardan olmasına dikkat etmelisiniz. Günlük öğünlerinizin en fazla %20’si yağlardan ve %15 gibi bir kısmı da proteinlerden oluşursa çok dengeli beslenmiş olursunuz. Lifli gıdaları en sağlıklı şekilde kahvaltılarda süt ya da yoğurtla tüketebileceğiniz tahıl gevrekleri ve ara öğünlerde tercih edebileceğiniz şekeri az olan mevsim meyveleriyle ulaşabilirsiniz.

Katkı maddeli ambalajlı gıdalardan uzak durun.

Sağlığınıza da canlı görünümünüze de zarar verebilecek katkı maddelerinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. 

Erken yaşlanma emarelerinden uzak durabilmek adına çay, kahve, sigara ve alkollerden uzak durmalısınız. Tiryakilerinin övgüler düzmeye devam ettiği cildiniz ve ışıltınızın düşmanı olan bu alışkanlıklardan uzak durmanız çok önemlidir. Yaşınıza göre yaşlı ya da genç göstermenizde bu alışkanlıkların etkisini göz ardı etmemelisiniz.

Cildinizin sağlığı, kırışıklıklara ve cilt lekelerine karşı, kaslarınızın doğru durması için vücudumuzun ürettiği kolajen mucizevidir. Güneşte fazla kalmanız vücudunuzun kalojen üretimini bozabilecektir. Özellikle cildiniz hassas ise güneş koruyucusu kullanmadan, güneşte çok kalmamalısınız.

Uyku düzeninin gençliğin ışıltısına katkısını tahmin bile edemezsiniz. Yaş almanın etkilerini geciktirebilecek en önemli alışkanlıklardan biri düzenli uykudur. Uyku cilt ve savunma sisteminize güç verecek gençlik hormonu olarak ta adlandırılan melatonin hormonunu salgılamanızı sağlayacaktır.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre vücudumuz için en sağlıklı olacak minimum yürüme miktarı günlük 8000 adım ya da 40 dakikalık bir yürüyüş olarak uygulanmalıdır. Açık havada tercih edeceğiniz bu yürüyüş ihtiyacınız olan oksijeni almanızı sağlayarak, vücudunuzun endorfin hormonu ya da daha açık adıyla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayacaktır. Kaslarınız güçlenecek, cildiniz gerginleşecektir.

Başta zor gibi görünse de adım adım uyguladığınızda ortaya çıkacak farkı göreceksiniz. Düğün günü geldiğinde ise muhteşem gelinlik modeliniz içinde ışıldayacağınıza emin olabilirsiniz.

Düğün öncesi formda kalınEN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin