Farklı kültürlerde evlilik seremonisi | Çin

  • 17.03.2018 / 10:50
  • 1177

Eski zamanlarda geleneksel Çin düğünlerinde gelin her zaman kırmızı giyerdi çünkü kırmızı aşkı, sevinci ve zenginliği temsil eder ve birçok gelenekte kullanılırdı. Beyaz ise ölüm döşeğinde giyilen bir renkti. Ama modern zamanda bunun değiştiğini görüyoruz. Şimdiki gelinler üç farklı elbise giyiyor. Bunlardan birincisi düğün seremonisi sırasında duvakla birlikte giyilen beyaz elbise, ikincisi konuklara ziyafet verilirken giyilen geleneksel bir Çin elbisesi. Ve sonuncusu ise Gelin’in ayrılış kıyafeti olarak adlandırılıyor.

Bu elbise gelin ziyafetten ayrılmazdan önce giyiliyor. Ayrıca dekorasyonda genellikle kırmızı renklerde yapılıyor. Aynı gelin ve damadın ailelerinin evleri gibi. Düğün gününün sabahında damat ailesi tarafından hazırlanıyor. Daha sonra damat gelini evlenecekleri yere götürmek için gelinin evine gidiyor. Damat ve arkadaşları içine hediye yada para koyup hazırladıkları sarılmış kırmızı mendilleri gelinin arkadaşlarına dağıtıyorlar, gelinin damatla birlikte gitmesine izin vermeleri karşılığında. Bazı ailelerde, çay seremoniside uygulanıyor, gelin ve damat çay servisi sırasında iki ailenin önünde diz çöküp evlenmek için izin alıyorlar. Tören sonrasında gelin ve damat mekanı birlikte terk ediyor. Bunun dışındaki gelenekler ise diğer ülkelerden pek farklı değil. Coşkulu bir düğün, danslar ve tabiki düğün pastası...

Dünya modasını yansıtan gelinlik modellerini size en yakın DreamON mağazasında görebilirsiniz.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin