Farklı kültürlerde evlilik seremonisi | Hindistan

  • 17.03.2018 / 11:22
  • 1449

Hindistan’da düğün günü gelinler her zaman kırmızı giyer. Geleneksel olarak Hindistan'da düğünden önce birkaç farklı seremoni yapılır.

Seremonilerden birinde gelinin cildine parlaklık vermesine yardımcı olmak için zerdeçal macununu sürülür.

‘Sangeet’ adı verilen bir diğer törende ise çiftin akrabaları ve arkadaşları buluşup geleneksel şarkılar söyleyip dans ederler, bu kutlamalardan en eğlenceli olanıdır.

Ayrıca ellerine ‘Mehendi’ adı verilen bir çeşit kına yakarlar. Bir de yüzük seremonisi vardır, yüzükler değiştirilir ve bunun ertesi olan gün düğün günüdür. Düğün günündeyse öncede bahsettiğim gibi gelin herzaman kırmızı giyer,çoğunlukla bu geleneksel bir hint elbisesi olan Saree (Vücudu drapelerle saran 6 metrelik kumaştan oluşan elbise) yada Lengha’dır. (Ayağa kadar uzanan, geniş bir etek ve genellikle kısa kollu bir korse üst üzerine şal) Damat ise ‘Sherwani’ adı verilen kumaşları yoğun işleme dolu uzun bir ceket ile churidaar adı verilen bir pantolon giyiyor. Hindu düğünlerinin bir özelliğide kutsal ateşin etrafında tur atılmasıdır.

Turdan önce gelin damadın sağ, turdan sonra sol tarafına oturur. Bunun nedeni gelinin turdan sonra damadın kalbine daha yakın olmasıdır. ’Pheras’ adı verilen bu tur yedi yemini sembolize eder, bu Pandit adında bir papazdan günümüze kalmıştır.

DreamON Blog YazılarıEN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin