Fotoğrafçılık Üzerine Serkan Şedele ve Fehmi Şedele'yle Söyleşi

  • 12.12.2018 / 12:36
  • 1658

13 Yaşından bu yana profesyonel fotoğrafçılık yapan, fotoğraflanması en zor ürünlerin reklamlarından, moda kataloglarına, Deniz Akkaya'nın çamura boyalı hallerinden, THY'nin Kevin Costner'lı reklamına kadar pek çok başarılı işe imza atan Serkan Şedele ve 1945 doğumlu babası Anadolu fotoğrafçılığının deneyimli ismi, Türkiye'nin en fazla uçuş süresi yapan hava fotoğrafçısı Fehmi Şedele ile bir baba- oğul röportajı...

SDL 101 ajans DreamON katalogları

Fehmi ŞEDELE ile röportaj

* Siz Türkiye’de ünlü bir fotoğrafçı ailesiniz. Kuşaktan kuşağa geçen bu süreçten biraz bahsedebilir misiniz?


Ben bu işe fotoğrafçı olan amcamın stüdyosunda yaz tatillerinde çalışarak başladım. Ortaokul da ilk makinem oldu ve okullarda fotoğraf çekerek para kazanmaya ilk bu yaşlarda başladım, okul hayatım boyunca bu devam etti. Babam gazeteci olduğundan bir stüdyo açtık ama stüdyoda beş metreden fotoğraf çekmek pek işime gelmedi, kaçarak dış fotoğraflar çekmeye başladım. Nurettin Erkılıç’ın asistanı oldum ve beraber meydan lourusse’un karanlık odasında çalıştım. Necmettin Kulakçıyla çalıştım. Hakkı Devrim ve Ziya Aras'la Türkiye Atlasını çektim. Sonraları Sultanahmet’te kendime ait bir yerim oldu Serkan da burada bana yazları yardım etmeye başladı. Baba - oğul 22 yıldır çalışıyoruz.

Biliyorsunuz son yıllarda fotoğraf okulları açılmaya başladı. Bu konuda bu sürecin en başından beri akademisyen olmam konusunda ki tekliflere cevap veremedim ama daha sonra bu işin ulvi yönünü keşfedip Akademi İstanbul ve Yeditepe Üniversitesinde reklam dersleri vermeye başladım.

* İşinizi yaparken hayatta en önem verdiğiniz şey nedir?

Disiplin, disiplin, disiplin.. Disiplin fotoğrafçılıkta çok önemlidir ve bu fotoğrafçının kendisinden başlar.

* Başarılı bir fotoğrafçısınız, kendinize örnek aldığınız bir idolünüz var mı?

Tüm fotoğrafçılar dostum ama idol olarak hiç düşünmedim. Fotoğraf benim hem işim hem hobim. Elazığ’dan çıktım ve kendimi dostlarımın ve fotoğrafın içinde buldum.

* Bir fotoğrafın iyi olabilmesi için hangi faktörler önemlidir; göz, kadraj, ışık; teknik; photoshop; dijital maharetler...

En önemlisi ışıktır. Fotoğraf makineyle değil göz ve gönülle olur. Bizim işimiz sav değil amaçtır. Fotoğrafçı her işte bir şey öğrenir. Fotoğrafta mekan da çok önemlidir. Otel, butik otel fotoğrafı çok çektik. Farklı tasarımlar insanların kendilerini iyi hissetmesini sağlar. Mekan karakteri yansıtır. Üç parçayla da on üç parçayla da bir mekan yaratılır.

* İçinde bulunmaktan
en çok zevk aldığınız proje ya da iş hangisydi?

Otuza yakın albüm kapağı çektim. En sonda Ferdi Özbeğen’in albüm kapağını çekmiştim. Zevkli güzel projelerdi.

* Fabrika fotoğrafçılığı ya da hava fotoğrafçılığına başlamanız nasıl oldu?

Askeri liseden ayrılmak zorunda kalınca pilotluk hayalimden de vazgeçmiş oldum bir yerde. Uçma merakım beni buralara getirdi. Otuz yıldır havadan fotoğraf çekiyorum.

* Gaziantep’te çekimde bulundunuz mu hiç?

Aynı zamanda akrabam olan Nazan Tuğsuz’un Tuğcan Otelini havadan fotoğraflamıştım. Bir de Çimento fabrikasını fotoğraflamıştım.

* Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?

İsteğim Türkiye’yi havadan fotoğraflamak ve bunun belgeselini yapmak. Ayrıca bir fotoğraf okulu açmak istiyorum.

* Unutamadığınız bir anınız?

Anı değil de başka bir olay anlatıyım. Biz çocukken Elazığ’a yabancı fotoğrafçılar gelirdi, fotoğraf çekerlerdi bizde peşlerinden meraklı gözlerle gezerdik. Türkmenistan’a fotoğraf çekmek için gittiğimde aynı olay benim başıma geldi ve eski günlere tekrar döndüm.

* Son yıllarda mimari ya da tasarım alanında sizi şaşırtan bir proje var mı? Varsa hangi yönüyle sizi şaşırttı?

Eren Talu’nun Bodrum’ daki otel - ev projesini fotoğrafladım. Ve gerçekten beyaz ile aynanın oluşturduğu muhteşem bir tasarımdı.

* Evinizin dekorasyonunda tercihleriniz ve önerileriniz nelerdir?

Evimin dekorasyonunda her zaman klasik ve rahat bir tarzı tercih etmişimdir. Ayrıca derginizin okuyucu kitlesi olan, yeni bir ev kuracak kızlarımıza tavsiyem de sıcak bir aile ortamını oluşturabilecekleri dekorasyon alternatiflerini seçmeleridir.

* Nasıl bir evde yaşamak isterdiniz?

Aslında vakitsizlik ve işlerimin yoğunluğu nedeniyle gerçekleştiremediğim en büyük hayalim Ege’de bir taş evde yaşamak isterdim.

* Evinizde en önem verdiğiniz mekan, eşya nedir?

Tespih ve yüzük koleksiyonumun olduğu vitrin.

Fotoğrafçılık ve DreamON Gelinlik

Serkan ŞEDELE ile röportaj

* Kuşaktan kuşağa fotoğrafçılık serüveni- nizden biraz bahsedebilir misiniz?


14 yaşında babama asistanlık yaparak başladım. Bunun öncesi yaz tatillerinde babamın yanında çalışmaya başlamamdır. Sekiz yaşında ilk makinem oldu, on bir yaşında katıldığım fotoğraf yarışmasından ödül aldım on beş yaşında bu işten para kazanmaya başladım ve yirmili yaşlarımdan beri tam profesyonel olarak devam ediyorum.

* İşinizi yaparken en önem verdiğiniz şey? Fotoğraftaki en önemli unsur?

Kamera arkası önemlidir, teknik önemlidir. Fotoğrafın iyi olabilmesi için gönül gözünün açık olması gerekir.

* Örnek aldığınız idolünüz?

Fotoğrafta her işte olduğu gibi öğrenilecek çok şey var. Tek bir idolüm yok.

* Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?

Akademik kariyer ve insan yetiştirmek. Bununla ilgili yaklaşık bir yıldır çalışıyorum.

* Türkiye’nin önde gelen moda fo- toğrafçılarından biri olarak moda ve tasarım hakkında görüşleriniz nelerdir?

Moda güçlü bir olgu, çokta değişken. Bu değişkenliğin bu derece bir ilgiyle takip edilmesinden biz moda fotoğrafçılarının çok önemli bir yeri olduğuna inanıyorum. Bir moda fotoğrafçısı olarak doğru tasarımlarla piyasada yer alan firmalarla çok farklı görseller yakalayabiliyorum. Bu fotoğraflarda modanın kendi görsel zenginliğine katkıda bulunuyor.

* Bir moda fotoğrafçısı olarak yıllardır katalog fotoğraflarını çektiğiniz Dreamon Gelinlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim için DreamON Gelinlik’te biraz önce bahsettiğim doğru tasarımlarla işini yapmaya devam eden firmalar kategorisinde yer alıyor. Çalışmaya başladığımız 2005 yılında İstanbul dışından, Gaziantep’ten gelinlik modası konusunda bu kadar ciddi yer alan bir firma olması beni şaşırtmıştı. Kısaca gelinlik tasarımlarını ve firmanın duruşunu olumlu buluyorum. Fotoğrafta ancak doğru tasarımlarla, doğru görsele ulaşabilirsiniz. Fotoğrafta doğru görsel bana keyif verir.

* Ev yada ofisinizin dekorasyonunda tercihleriniz nelerdir?


Sade ve minimal ama evim art deco tarzıdır. Ofisim minimal aslında evimde de minimalle antikaları birleştirmeyi seviyorum. Antikaya karşı büyük bir merakım var. Osmanlı - islami eserleri biriktiriyorum.

* Evinizde en önem verdiğiniz
yer, eşya?


Koltuğum, uzun oturmayı seviyorum...

* Evinize asla girmeyecek eşya?

Yapay Çiçek

Fotoğrafçılık ve moda Serkan Şedele Fehmi Şedele ile DreamON söyleşisiEN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin