Gelinlik Duvağı

  • 06.12.2018 / 14:12
  • 1681

Gelinliğin en önemli aksesuarı duvağıdır. Duvağınızı seçerken gelinliğinizin kumaşıyla, modeliyle uyumlu olmasına dikkat edin. Dantel bir gelinlik giyiyorsanız, duvağınızdaki dantelin kalitesi de aynı olmalıdır. Aynı zamanda gelinliğinizin dantelindeki motiflere de uyum sağlamalıdır. Tercihiniz tül bir gelinlik ise duvağınızda aynı tülden olmalıdır. Örneğin hayal tülden dikilmiş  bir gelinliğe kristal tülden  bir duvak hazırlanırsa o duvak gelinliğinizle bütünlük sağlamaz. Gelinliğiniz ne kadar güzel olursa olsun onu tamamlayan duvağıdır. İkisi bir bütün olursa şık bir gelin olursunuz.

Yuvarlak Yüz

Yüzünüz yuvarlaksa, yüzünüzü daha ince göstermek için yüzünüzün iki yanına dökülen birduvak, sizin için doğru bir seçimdir. Saçlarınızı yüzünüzün iki yanına salarak tepeden tutturacağınız bir duvakla da istenilen sonucu alabilirsiniz. Asla nostaljik duvak gibi çok kabarık duvak modellilerini seçmeyin.

Oval Yüz

Oval yüz hatlarına sahipseniz çok şanslısınız. Her türlü duvak size yakışacaktır. Gelinliğinizin modeline uygun herhangi bir duvağı gönül rahatlığıyla takabilirsiniz.

Kalp Yüz

Alnınız ve elmacık kemikleriniz geniş fakat çeneniz darsa kalp yüz şekline sahipsiniz. Çene kısmına dolgunluk katıp yüzün üst kısmıyla orantılamak için çok yüksek olmayan, kafanızın arkasına ya da ensenize tutturacağınız bir duvak modeli size uygundur. Büzgülü birduvak olabileceği gibi dar bir duvağı çiçekle de tutturabilirsiniz.

Dikdörtgen Yüz

Yüz hatlarınız dikdörtgense size en güzel nostaljik kabarık duvaklar gider. Nostaljik duvak sevmiyorsanız veya gelinliğinizin modeline uymuyorsa diğer duvak modellerini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Baklava Yüz

Elmacık kemikleriniz enli, çene ve alnınız darsa baklava yüz tipiniz var demektir. Mükemmele yakın bir yüz şeklidir. Dilediğiniz her duvağı ve saç modelini kullanabilirsiniz.

Uzun Yüz

Yüz hatlarınızı daha güzel göstermek için enine hacimli modelleri seçebilirsiniz. Aynı şekilde saçlarınızı şelale gibi omuzlarınızdan aşağıya dökebilirsiniz. Bu şekildeki bir duvak ve saç modeli yüzünüze hacim kazandırır. Çok dik ve uzun topuzlardan kaçınmanız gerekmektedir.

Kare Yüz

Kare bir yüzünüz varsa güçlü bir çeneyle sert yüz hatlarınız var demektir. Biraz yumuşaklık katmak için uzun duvak modellerini tercih edin. Kenarı dantelli bir duvakta yüz hatlarınızı yumuşatır.

GELİNLİK DUVAK ÇEŞİTLERİ

Yüzü Örten Duvak

Kısa ya da uzun olarak kullanılabilir. Nikahtan sonra damadın duvağı kaldırıp gelini öpmesi geleneklerimizde olduğu için en çok tercih edilen duvak modellerinden biridir. Büzgülü ya da büzgüsüz olarak iki şekilde de çalışılabilir.

Dirsek Hizasında Duvak

Bu model dirsek hizasında olur. Her türlü gelinlikte kullanılabilir. Büzgülü ya da büzgüsüz olarak da tercihe debilirsiniz. Gelinliğinizin geniş sırt dekoltesi varsa, dekoltenin bitip eteğin başladığı hizada olmasına dikkat edin. Gelinliğinizin eteğinde özelliklede arka kısmında model varsa, modelinin kapanmaması için bu duvağı tercih edin.

Omuz Hizasında Duvak

Çok işlemeli ve sırt dekoltesi olan bir modelde tercih etmelisiniz. Gelinliğinizin modelini ön plana çıkartmak istiyorsanız omuz hizasında bir duvağı tercih etmelisiniz. Genelde çift katlı olarak hazırlanır. Katlar aynı boyda olabileceği gibi, biri diğerinden daha kısa da olabilir.

Parmak Ucu Duvak

Gelinin kolları iki yanından aşağı sarkarken parmak ucu hizasında biter. Bu model duvakta işleme ve dantel çok yakışır. Sade bir gelinliğiniz varsa taş, çiçek veya dantelle süslenmiş parmak ucunda biten bir duvağı kullanabilirsiniz.

Rahibe Ve Yerlere Kadar Uzanan Duvak

Rahibe duvak düz tülün kenarlarına dantel konularak hazırlanır. Tek kattır ve başınızın üstüne takılır. Çok uzun bir duvak olduğu için kullanması zordur. Fakat illaki bu duvağı tercih ediyorsanız, terzinizden ucuna birit yapmasını rica edin. Düğünün ilerleyen saatlerinde biriti parmağınıza takarsanız daha rahat kullanırsınız. Minyon tipliyseniz sizi olduğunuzdan kısa göstereceğinden tercih etmemelisiniz.

Kuş Kafesi Duvak

Farklı bir duvak takmak isteyenler tercih edebilir. İkinci evliliklerini yapanların en çok kullandıkları duvak modelidir. Sade çok kabarık olmayan gelinliklerde çok şık durur. Bir şapkanın, çiçeğin ya da farklı bir aksesuarın ucuna takılır. Tüm yüzünüzü kapatabileceğiniz gibi göz hizasında da olur. Kısa ve topuz saçlarla tercih edebilirsiniz.

Nostaljik Duvak

Adından da anlaşılacağı gibi eskiden en çok kullanılan duvak modelidir. Eski Türk filmlerinde de bir çok kez gözümüze çarpmıştır. Yoğun büzgülü çok kabarık bir duvak modelidir. Başınızın tepesine takılır. Ucuna takacağınız geniş ya da dar bir taçla çok şık durur. Kabarık tüllü bir gelinliğiniz varsa nostaljik duvak tercih etmelisiniz.

 EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin