Gelinlik Nasıl Seçilmeli

  • 21.06.2019 / 13:12
  • 653

Düğün telaşınızın en zor ve heyecan dolu geçen kısımlarından biri de gelinlik seçimidir. Bu zor kısımları güzel ve kusursuz atlatabilmek için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. 

Gelinlik hayali olanlar seçime her zaman bir adım önde başlamaktadır. Çünkü belirli bir modelle arama yapıldığında daha kolay daha rahat seçilebilir. Eğer böyle bir hayal yoksa birden çok gelinlik mağazası gezilip farklı gelinlikler denenerek akılda bir modelin oluşması sağlanabilir. Gelinlik seçerken kumaş türü de önem taşımaktadır. Yaz düğünleri için genellikle tül, tafta, şifon, ipek ve organze gibi kumaşlar kullanılmaktadır. Kış düğünlerinde ise krep, saten, mikado gibi kumaşlar ya da dantel ve işleme ağırlıklı daha uygun olmaktadır.

Gelinlik seçiminde gelin adayının vücut tipine uygun modelleri tercih etmesi gereklidir. Öncellikle vücut tipimize hangi gelinlik modelinin yakışacağını bilmeli ve araştırma yapıldıktan sonra seçimlerinizi vücut tipiniz doğrultusunda yapabilirsiniz. Vücut tipleri şu şekilde adlandırılır; Elma, Armut, Atletik, Kum saati olarak adlandırılır. 

Normal ya da küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçalar armut vücut tipinin özellikleridir. Üçgen vücut tipi olarak da bilinir. Eğer sizde de armut vücut tipine sahipsen vurgulaman gereken yer kesinlikle incecik belindir. 

Armut tipi vücuda sahipseniz prenses gelinlikler tam size göre

Eğer armut tipi bir vücuda sahipseniz tartışmasız prenses kesim gelinlik modelleridir. Bu etek kesimine sahip gelinlikler ile geniş basenlerini kamufle edebilir, ince bel bölgeni de öne çıkarabilirsin. 

Ölçüleri 90-60-90 olan kum saati vücut tipi model gibi deyiminin vücut bulmuş halidir. 

Kum saati vücut tipine her model yakışır ancak balık gelinlik modelleri en güzeli olacaktır

Kum saati vücut ölçüleri her zaman bu kadar kusursuz olmazsa da orantılı olması şarttır. Bu vücut yapısının en harika özelliği her gelinlik modelini rahatça taşıyabilmesidir. Mesela balık gelinlik modelleri adeta kum saati vücut tipi için tasarlanmış. Bu yüzden size önerimiz tam veya yarım balık formunda gelinlikler.

Elma tipi vücuda sahipseniz A kesim gelinlikler sizin için en uygun olanıdır

Vücudunun üst kısmı geniş, göğüslerin dolgun, belin kalın, kalçaların düz ve bacakların inceyse sizin vücut şekliniz elma vücut tipidir. Bu vücut tipinin kurtarıcı gelinlik modelleri olarak düz kesim gelinlikler ile A kesim gelinliklerdir.  

Vücut tipimiz ve kararlılığımız her zaman işimizi kolaylaştırır umarım sizde mutlu ve heyecanla gelinliğinizi seçersiniz.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin