Kadınların korkulu rüyası: Rahim ağzı kanseri!

  • 17.03.2018 / 13:49
  • 1617

Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türüdür ve her 2 dakikada bir kadının hayatını kaybetmesine neden olur. Dünya Sağlık Örgütü güncel olarak tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu tahmin etmektedir. Her yıl 490,000 yeni rahim ağzı kanseri olgusuna tanı koyulur. Bu, günde 1,300’den fazla yeni olgu demektir. Rahim ağzı kanseri, rahim ağzı dediğimiz serviste aşırı anormal hücre gelişimi ve bunun sonucunda bu hücrelerden atipik kanser öncüsü hücrelerin oluşmasıdır… 

Bu hayatı tehdit eden önemli bir hastalıktır. Rahim ağzında gelişen anormal hücreler, eğer tedavi edilmezse hızla kanser hücrelerine dönüşebilirler… Dünyada 635 milyon kadın, rahim ağzı kanseri. Rakamın büyüklüğü rahim ağzı kanseri hastalığının ciddiyetini göstermeye yetiyor. Son yıllarda ısrarla üzerinde durulmasının sebebi de bu. İnsanlar bilinçlenmek ve öğretmek zorunda. Özellikle kız çocuklarına dokuz yaşından itibaren rahim ağzı kanseri aşısının mutlaka yaptırılması gerekiyor. HPV virüsü bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden rahim ağzı kanserinde en büyük riski çok eşlilik oluşturuyor. HPV virüsü, papillom denilen lezyonlara ve genital siğillere de yol açıyor. 

Rahim ağzı kanseri bir yıl boyunca kendini belli etmeyebilir. HPV virüsü yaklaşık olarak 9–10 ayda şekillenir. HPV virüsü kuluçka dönemini bitirdikten sonra rahim ağzı kanseri belirtileri birbiri ardına çıkmaya başlar. En belirgin ikaz kanamalardır. Oluşan kanamalar akıntıyla karışıkta olabilir. Akıntı ve kaşıntıda kanamaları izleyen belirtiler. Hastalığın ilerlemeyen safhasına bağlı olarak ta ağrı ve sancılar görülebilir. Kadınların korkulu rüyası olan rahim ağzı kanseri hakkında bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Sedat Baylar, rahim ağzı kanserine yaygın bir virüs olan HPV’nin (Human Papillomavirüs) neden olduğunu söyledi.

Opr. Dr. Sedat Baylar, yaptığı açıklamada, her 10 kadından 5’inin yaşamları boyunca bu virüsle karşılaştığını belirtti. Rahim ağzı kanserinden, genital siğillerden ve HPV’nin yol açtığı diğer hastalıklardan aşı yaptırarak korunabilmenin mümkün olduğunu kaydeden Opr. Dr. Sedat Baylar, “Rahim ağzı kanseri, rahim ağzında anormal hücre çoğalmasıdır. Rahim ağzı kanseri yaşamı tehdit edebilen ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmezse bu anormal hücreler rahim ağzı kanseri öncüllerine ve kansere dönüşebilir. Çoğunlukla bu uzun yıllar alır; ancak nadir durumlarda bir yıl içinde de gelişebilir” dedi. Rahim ağzı kanserinin ileri evreye ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti göstermeyebileceğini ifade eden Dr. Sedat Baylar, şunları söyledi: “Anormal vajinal kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama, anormal vajinal akıntı, kasık ağrısı, bu hastalığın belirtilerinden. 

Rahim ağzı kanserini saptamanın birincil yolu Pap testidir. Jinekolojik muayenenin bir parçası olan Pap testi rahim ağzındaki anormal hücrelerin rahim ağzı kanser öncüllerine veya rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı olur. Diğer kanser türleri gibi rahim ağzı kanserinin de birçok tedavi şekli vardır. Tedaviyi seçmeden önce sağlık görevlisinin göz önüne alacağı bazı konular vardır. Bunlar; kanserin boyutları ve hangi bölgelere yayıldığı. Kadının yaşı ve genel sağlığı. Rahim ağzı kanseri tedavisinde 3 ana yöntem cerrahi, radyasyon tedavisi ve kemoterapidir.” Opr. Dr. Sedat Baylar, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Uzun yıllar rahim ağzı kanserinin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu düşünülmüştür. Bunun altında yatan neden, 19. yüzyılda bir araştırmacının rahibelerde bu hastalığın ortaya çıkmadığını gözlemlemesidir. 

20. yüzyılın ortalarında yapılan bir çalışmada hastalığın hayat kadınlarında görülme sıklığının daha fazla olduğunun saptanması bu teoriye daha da bağlanılmasına neden olmuştur. Hastalık gerçekten de tek eşli yaşam sürdürme alışkanlığı olan ve eşi de tek eşli yaşam süren kadınlarda daha az görülmekte ve bu açıdan cinsel yolla bulaşan bir hastalık gibi davranmaktadır. Erken yaşta yani 20 yaşından önce başlayan cinsel yaşam, çok eşli yaşam tarzı veya eşin çok eşli bir yaşam tarzını benimsemiş olması, HPV ile enfeksiyon ve sigara kullanımı hastalığın gelişimi açısından en önemli risk faktörlerini oluşturmaktadır. Rahim ağzı kanseri yaşamı tehdit eder; ancak ona yakalanma riskinizi azaltma gücüne sahipsiniz. Bunun için öncelikli olarak doktorunuzla görüşmenizde yarar var.”EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin