Kına Gecelerinin Sultanı Kaftan Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

  • 23.07.2019 / 08:18
  • 852

Kına geceleri, geçmişten günümüze kadar gelen, geleneklerin başında yer almaktadır. Yıllar geçse de hala kına gecesi standartları hep aynı kalmıştır. Osmanlı dan itibaren süre gelen, kına elbiselerinin, kırmızı duvağın, testi kırmanın ve daha birçok geleneğin de bugün var olduğunu görüyoruz. İşte kaftan da Osmanlı Döneminden itibaren bugüne kadar gelen kına gecesi elbiseleri arasında yer almaktadır. Peki, Kaftan Nedir? Kına Gecelerinin Sultanı Kaftan Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey bu yazıda. Okumaya devam edin.

kaftan ya da bindallı modelleri

  1. Kaftan Nedir?

Kaftan, ayak ucuna kadar inen, astarsız olarak dikilen, kına için tasarlanan elbise modellerindendir. Astar dikilmemesinin nedeni, astar yerine kaftanın içerisine elbise giyilmelidir. Bu elbise genellikle kına gecesinin ilerleyen saatlerinde kaftan çıkarıldıktan sonra gelinin üzerinde olacak olan abiyedir. Günümüzde biraz bu farklılaşsa da genellikle aynıdır.

Kaftan, Osmanlı zamanında, Sultanlar, cariyeler tarafından giyiliyordu. Ancak günümüzde gelinler, kına gecelerinde kadife kalın kumaşı ve altın renkli işlemeleriyle elbiseye bambaşka bir boyut katmıştır.kaftan modellerini sevmiyorsanız modern bindallı modelleri de sizin için iyi bir alternatif olacaktır

  1. Kaftan Kumaşları

Kaftan, kadife ve saten olmak üzere iki tür kumaştan yapılmaktadır. Firmalarda bu iki kumaş türündeki kaftanlara özellikle yer vermektedir.

Eğer kış aylarında kına gecesi yapacaksanız, kadife kaftan seçmenizi öneririm. Kadife kumaş, ağırlığı ve asaletiyle her zaman ön plana çıkmıştır. Ancak eğer kına geceniz yaz ve bahar aylarında olacaksa, kadife kumaş sizi biraz yakabilir. Bu nedenle ince, saten kumaş seçebilirsiniz.

  1. Kaftan Nasıl Seçilir?

Kına kaftanı modellerini, uzun boylu ve kilolu olmayan kişilerin giymesini öneriyorum. Eğer kısa boylusunuz ama yine de kaftan giymek istiyorsanız size kaftan yerine bindallıyı önerebilirim. Bindallı size kaftandan daha çok yakışacaktır.

Kaftan seçimi yaparken, içerisine giyeceğiniz elbisenin rengi de çok önemlidir. Kaftan ile içerisine giydiğiniz elbise uyum içinde olmalıdır. Bu uyuma sahip olmak için kaftanı temin ettiğiniz yerden içine giyeceğiniz abiyeyi de alabilirsiniz. Bu nedenle iki farklı kıyafetle uğraşmamış olursunuz.

en farklı kına kıyafetleri DreamON mağazalarında

Elbette, kına gecenizde kullanacağınız renkler de kaftan seçiminde önemlidir. Önceden kına gecelerinin çoğu kırmızı konseptli yapılsa da günümüzde mor, mavi ve pembe gibi birçok farklı konseptle de yapılmaktadır. Bundan dolayı da kaftan renginiz, konseptinizle uyum sağlaması gerekmektedir.

 EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin