Kişisel Bakım Önerileri

  • 17.03.2018 / 13:47
  • 1538

‘’Makyaj, güneş, stres vb. etkiler derken cildinizin ne kadar yıprandığının farkındasınız değil mi? Cildinize ferah bir nefes aldırmanın tam zamanı..’’

Cildimizin daha iyi hale gelmesi ve başta güneş olmak üzere çeşitli faktörlerin verdiği hasarların giderilmesi konusunda yıllardır kullanılan peelingler (cilt yüzeyinde oluşan ölü tabakaların atılmasına yardımcı olan ürünler) cilt bakımlarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Günümüzde artan cilt lekelenmelerinin en önemli nedeni güneştir. Cildimizi ne kadar güneşten korumaya çalışsak da yaz ayları sonunda ciltteki lekelenmelere, nemsizleşmeye ve kalınlaşmaya engel olamayız. Cildimizin daha iyi bir durumda olması ve söz konusu hasarların giderilmesi için uzun yıllardır kullanılan peelingler cilt bakımının vazgeçilmez parçasıdır. Doktor gözetimindeki klinik ve güzellik merkezlerinde uygulanan kimyasal peelingler; glikolik asitler ve triklorasetik (TCA)dır. TCA peelingler doktor gözetimindeki güzellik merkezlerinde uygulanabilir. Kırışıklıklar, derinin gençleştirilmesi, pigmentasyon bozuklukları, yüzeysel akne skarları ve bazı deri rahatsızlıklarında kullanılabilir.

Glikolik asit peeling eski Mısır uygarlığından beri deriyi yenilemek amacıyla kullanılmıştır. Meyve asitleri olarak adlandırılan alfahidroksik asitler (AHA), son yıllarda giderek artan geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Bu grubu oluşturan glikolik, laktik, sitrik ve tartarik asitler doğada yaygın olarak bulunan özel tip organik asitlerdir. Bunların arasında şeker kamışından elde edilen glikolik laktik asit, endüstride yüzeysel kimyasal soyucu olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Glikolik asit ile yapılan yüzeysel peelinglerden; akne, foto hasarlanmış deri, hiperpigmentasyon ve birçok cilt tedavisinde faydalanılmaktadır. Peeling tedavilerini kış aylarında yapmakta fayda vardır.Tedavi sonrası cildi çok iyi korumak gerekmektedir.

Uygulama ve Sonrası Glikolik asit peelinglerin uygulama sıklığı cilt yapısına göre değişir. Peelingler hafta bir veya iki ya da ayda bir uygulanabilir. Genelde önerilen toplam 6 veya 10 uygulamadır. Bu sayının değişimi cilt yapısına bağlıdır. Buna uzman karar vermesi ve hastayı düzenli takip etmesi gerekmektedir. Peeling sonrasında çevresel hasarlardan korunmak (güneş vb.) çok önemlidir. Peeling seansları bittikten sonra glikolik asit (AHA) içeren kremler kullanılması da cildin desteklenmesi açısından büyük önem taşır.

DreamON Blog YazılarıEN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin