Nikah Başvurusunda Yapılması Gerekenler

  • 26.06.2019 / 12:21
  • 869

Hiç kuşkusuz, her insanın hayali sevdiği kişiyle hayatını birleştirerek bir ömür boyu mutlu olmaktır. Bu durumun ilk adımı da evlilikle başlar. Hayatını birleştirecek insanların kafasını karıştıran birçok unsur vardır. Özellikle Nikah İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır? Gibi soruların cevaplarını arayış içine girerler. Sakın endişe etmeyin! Sizler için tüm bunların cevabını bulduk. Bugün sizlere, Nikah Başvurusunda Yapılması Gerekenler konusunda bilgi vereceğiz. Okumaya devam edin. 

Öncelikle sizlere, Nikah İçin Gerekli Evraklar konusunda bilgi vermek istiyorum. 

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Resmi nikah için;

  • 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafa sahip nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri,
  • Gereği kadar vesikalık fotoğraf,
  • Uzman hekim tarafından verilmiş sağlık raporu,
  • Nüfus kayıt örneği, 
  • İkametgah belgesi,
  • Evlilik beyannamesi

Nikah başvurusu için evraklar arasında bulunmayan sürücü belgesi, yeni kimliklerin ortaya çıkmasıyla birlikte, resmi kurumlarda geçerlilikleri olmamaktadır. Ancak şunu da belirtmek isteriz ki, yukarıda belirlenen evrakların, belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. 

nikah başvurusu nasıl yapılır

Evrakları hazırladınız. Sıra geldi Nikah İşlemlerine. 

 Nikah İşlemleri 

Nikah için gerekli evrakları hazırladıktan sonra, sıra nikah başvurusuna gelmiştir. Nikah işlemlerinin ilk aşaması, nikah tarihi almak için başvuru yapmaktır. Peki, Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?Gelin ona bakalım. 

Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nikah başvurusu için, eşlerden birinin ikametlerinin bulunduğu, belediyeye bağlı evlendirme dairesine gitmeniz gerekiyor. Eğer çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışındaki bir yerde nikah işleminin gerçekleşmesi için, evlenme izin belgesi gerekmektedir. Evlenme izin belgesi de eşlerden birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı olan belediyelerden alınmaktadır. 

2018 yılı itibariyle, belediyelerin dışında ilçe müftülükleri de nikah başvurularını kabul etmektedir. Başvuru için yine eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüklerine başvuru yapılması yeterli olmaktadır.

Eğer ilçeye bağlı köylerden birinde yaşıyorsanız, evlilik başvurunuzu köy muhtarı yapabilir. Tüm evrakları tamamladıktan sonra, evrakları onaylama ve nikah kıyma işlemleri de köy muhtarları tarafından yapılabilmektedir. 

Nikah işlemleri de tamam. Peki, Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır? Diye soracak olursanız hemen onun cevabını da verelim.

Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Yukarıda belirlenen tüm evrakları tamamladıktan sonra, 6 ay içinde başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 6 ay sonra yapılacak başvurular, evrakların geçerlilik süresi tamamlandığından dolayı, kabul edilmeyecek, sizlerden yeni evraklar istenecektir. EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin