Nikah İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 23.08.2019 / 10:41
  • 406

Evlilik; iki insanın hayatını birleştirmesidir. Nikah işlemleri sayesinde evlilik birliğinin sağlanması yolunda en önemli adım atılır. Ancak, her resmi prosedürde olduğu gibi nikah işlemleri için de birtakım noktalara dikkat edilmesi gereklidir. 

Nikah işlemleri

Nikah İçin Hangi Noktalara Dikkat Etmek Gerekir? 

Nikah işlemleri için başvuruda bulunacak kişilerin öncelikle nikah başvurusunu son güne bırakmaması gerekir. Nikah işlemleri için hazırlanan belgelerin geçerlilik süresi altı aydır. Bu yüzden, altı ay içerisinde başvurunun mutlaka yapılması gerekir. Düğün yapmayı düşünenlerin nikah işlemleri öncesi düğün salonlarında yer ayırtmaları tavsiye edilmektedir. Sağlık raporu; nikah işlemlerinin en önemli noktasını oluşturmaktadır. Bilhassa, gelecekte doğacak çocuklarının sağlığını düşünen bireylerin sağlık raporu noktasına ciddiyetle yaklaşması şarttır. Bunun yanı sıra, bazı gelin adayları, anne kızlık soyadlarını kullanmak isterler. Böyle bir talebi olanların nikah işlemleri esnasında bu taleplerini dilekçeyle belirtmesi gereklidir. Mallarını ayırmak isteyenlerin noterden Mal Ayrılığı sözleşmesi alması ve bu sözleşmeyi başvuru sırasında sunması önemli bir detaydır. Nikah şahidi olarak seçilecek kişilerin çifti tanıyan kişiler olmasına dikkat edilmelidir. Bir başka bilinmesi gereken nokta, nikah memurlarının yalnızca nikah salonlarında nikah kıymadığıdır. Düğünlerini düğün salonunda veya başka bir yerde yapanlar, diledikleri takdirde nikah memurunun bulunduğu yere gelmesini isteyebilirler. Ancak, bu isteğin nikah işlemleri sırasında mutlaka bildirilmesi gerekir.

nikah işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler 

Nikah İşlemleri İçin Hangi Belgeler Talep Edilmektedir? 

Nikah işlemleri için herkesten istenen birtakım belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin başında çiftlerin nüfus cüzdanları ve fotokopileri gelmektedir. Bunun yanı sıra, ikametgah belgesi ve nüfus kayıt örneğine mutlaka ihtiyaç duyulmaktadır. Bir diğer önemli husus ise 18 yaşını doldurmadan evlenen kişiler içindir. Bu kişilerin nikah işlemleri için mahkeme kararı veya aile izin belgesi gerekmektedir. Çiftlerin sağlık raporunun bulunması zorunludur. Çiftlerin altı adet vesikalık fotoğrafına ihtiyaç vardır. Son olarak ise iki adet 5,10'luk posta pulu istenmektedir. Nikah işlemleri söz konusu olduğunda özel durumlarda istenebilecek bazı belgeler bulunmaktadır. 300 günlük bekleme süresinin sona erdiğini gösteren mahkeme kararı ve mal rejim değişikliği yapacak çiftler için gerekli belge bunlardan bazılarıdır. 

 EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin