Nikah Öncesi Hukuksal İşlemler

  • 17.03.2018 / 12:58
  • 1120

Taptaze ve yeni bir hayata adım atmak için ilk EVET’inizi dediniz. Sıra ikincisinde. Ama öncesinde; gerekenleri biliyor musunuz?

- Nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri (resimli olması şarttır)

- Çiftlerden birinin oturduğunu belgeleyen ilgili mahalle muhtarından resimli ikametgah belgesi

- Çiftlerden herbiri için 7 (yedi) adet vesikalık fotoğraf

- Daha önce evlenme boşanma var ise nüfus cüzdanlarına en son medeni hallerinin işlenmiş olması

- Kayıtlı oldukları nüfus müdürlüklerinden en son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örnekleri

- Hükümet tabibliği, Sağlık Ocağı veya Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğünden alınmış sağlık raporu (evlenecek çiftlerin birlikte gelmeleri şarttır).

- Çiftlerden biri yabancı uyruklu ise Türkiye’deki bağlı bulunduğu konsolosluktan bekarlık belgesinin alınarak Vilayet Hukuk işlerinden onaylatılıp üstte belirtilen belgelerlle birlikte Nikah Dairesine müracaat edilir. Türkiye’de Konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara’daki Dış İşleri Bakanlığından alınmış bekarlık belgesi gerekmektedir.

- 17 yaşını doldurmamış ve küçük olanlar mahkemeden evlenme izni alarak işlem yaptırabilirler.

- Yaşı küçük olanlar, 17 yaşını doldurmuş olanlar noter tastikli anne ve baba muvafakati ile üstte belirtilen belgelerle müracaat edebilirler.

- Evraklar dolmakalem veya daktilo ile okunaklı bir şekilde doldurulmalıdır.

- Boşanmış bayanlar boşanma sonrası 300 (üçyüz) gün içinde evlenemezler. Evlilik işlemlerini yapabilmeleri için Aile Mahkemelerinden İddet kararı almaları gereklidir.

- Kayıt işlemleri sabah 08.30-11.00 ile 13.30-15.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

- Matbu evraklar nikah dairesinden temin edilir.

AYRICA : Çiftlerin mutluluğu, doğacak çoçuklarının sağlıklı olması için hbsag (bulaşıcı sarılık), antihiv (aids) kan testlerini yaptırarak kan gurubu testlerini yaptırarak sonuçlarının getirilmesi tavsiye edilir.

Prosedürler ne kadar sıkıcı da olsa gereklidir. Notlarınızı aldıysanız, DreamON gelinlik modellerini inceleyerek düğün döneminin daha keyifli yönlerine doğru yol alabilirsiniz.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin