Nikah Tarihi Nasıl Alınır?

  • 02.08.2019 / 09:47
  • 453

Evlenmeye karar veren çiftler için en önemli gün, hüç şüphesiz nikah günüdür. Nikah gününün sonunda yeni bir evli çift, kendilerini bekleyen ortak ve yeni bir hayata beraber adım atarlar. Ancak, çiftlerin filmlerde görüldüğü gibi bir anda nikah masasına oturması mümkün değildir. Bunun için birtakım bürokratik işlemlerin tamamlanması şarttır. İlk olarak, nikah tarihinin alınması gerekir. Ancak, nikah tarihi nasıl alınır diye düşünenlerin ilk etapta nikah için uygun özelliklere sahip olup olmadıklarından emin olması şarttır.

Nikah Tarihi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Yasalar önünde eşit olan herkes, nikah tarihi alabilir. Ayrıca, kanunen evlenmeye uygun olmak gereklidir. Çiftlerin evlenmesine engel olabilecek sağlık sorunlarının olmadığını aldıkları sağlık raporuyla ispat etmesi şarttır. Bunun yanı sıra, 17 yaşını bitirmeyen kadın ve erkek evlenemez. 16 yaşını tamamlayan erkek ve kadının yalnızca hakimin rızasıyla evlenmesi söz konusudur. Ayrıca, 17 yaşını dolduran erkek ve kadının yanlarında mutlaka yasal temsilcilerinin olması gerekir.

nikah tarihi almak için yapılması gerekenler

Nikah Tarihi Nereden Alınır?

Nikah tarihi nasıl alınır diye merak edenlere nikah günü almak için ilk olarak ikametlerinin bulunduğu belediyeye gitmeleri gerektiğini hatırlatmak gerekir. Belediyeye evlenmek için başvuran çiftlere istenilen evrak listesi ve uygun olan günler sunulacaktır. Nikah tarihi nasıl alınır diye merak edenlerin tarihin alınması esnasında mutlaka belediyede olması gerekir. Çünkü, kadın veya erkeğin tek başına nikah tarihi alması mümkün olmaz. Ancak, çiftlerden birinde diğerinin vekaleti varsa böyle bir durumda tek kişinin işlemleri başlatması mümkün olabilir.

nikah tarihi nasıl alınır

Nikah Tarihi Almak İçin İstenilen Belgeler

Nikah tarihi nasıl alınır diye merak edenlerin birtakım belgeleri hazır etmesi gerekir. Bu belgeler arasında ilk olarak nüfus müdürlüğünden alınan evlenme ehliyet belgesi gelmektedir. Bunun yanı sıra, evlenecek kişilerin nüfus cüzdanlarının yeni ve yıpranmamış olması gerekir. Ayrıca, evlenecek çiftler, mutlaka sağlık raporlarına sahip olmalıdırlar. Hastalık ve kan testi yaptırılmalıdır. Fotoğrafların ve diğer evrakların eksiksiz olarak tamamlanmasının ardından nikah tarihi nasıl alınır sorusunun cevaplanması için hiçbir engel kalmaz. Çiftler, altı ay içerisinde bağlı oldukları bölgenin evlendirme memurluğuna başvurarak nikah tarihi alabilirler.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin