Nişan Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

  • 08.08.2019 / 08:31
  • 657

Evlilik; hiç şüphesiz insan hayatının en önemli kararlarının başında gelmektedir. Evlilik süreci; evlilik teklifiyle başlar, düğün ile sona erer. Bu sürecin en önemli olaylarından birisi ise hiç şüphesiz nişandır. Türk geleneklerine göre nişan, kız tarafınca yapılmaktadır. Nişanın unutulmayacak bir deneyim olmasını isteyenler için nişan hazırlıklarının önemi büyüktür. Bu bağlamda, nişan hazırlıkları nasıl yapılır sorusu her genç kızın aklını kurcalayan bir sorudur. 

nişan hazırlıklarında nelere dikkat edilir

Nişan Hazırlıklarının Aşamaları

Nişan hazırlıklarının belirli bir plan dahilinde yapılması gereklidir. Her şeyin önceden planlandığı bir nişan süreci; hem olumsuz olayların ortaya çıkmasını engeller hem de nişanın kalitesini daha da arttırır. Nişan hazırlıkları nasıl yapılır sorusuna verilecek ilk cevap, hiç şüphesiz nişan yerini belirleyerek olacaktır. Bazı çiftler, nişan yeri olarak evi tercih ederler. Ancak, geniş katılımlı bir nişan töreni düzenleyecek olanlar için evin yeterli olması mümkün olmayacaktır. Bu noktada, mutlaka bir nişan yerinin kiralanması gerekmektedir. Nişan yerinin nişan konseptine uygun olması şarttır. Örneğin, nişanın teması olarak belirlenen renge uygun bir mekan tasarımı yapılabilir. Nişan hazırlıkları nasıl yapılır sürecinin ikinci aşaması ise nişanda takılacak takıların satın alınması olarak gösterilmektedir. Nişan yüzüğü; nişan töreninin en önemli detaylarından birisidir. Alyanslar; çiftlerin hayatı boyunca en çok taktığı takılar olarak bilinmektedir. Alyanslar, mutlaka çiftlerin içine sinerek satın alınmalıdır. Beyaz altın bir alyans mı yoksa zarif bir tek taş mı tercih edileceği çiftlerin zevkine kalmıştır. Bunun yanı sıra, gelenekler dahilinde erkek tarafı kıza, kız tarafı ise erkeğe hediyeler almaktadır. 

nişan hazırlıkları

Nişan Hazırlıklarında Unutulmaması Gereken Detaylar 

Nişan hazırlıkları nasıl yapılır diye düşünenlerin unutmaması gereken detaylardan birisi, nişan elbisesinin seçimidir. Beyaz renkli bir elbise, oldukça şık bir nişan kıyafeti olarak dikkat çeker. Bunun yanı sıra, canlı ve enerjik renkler de tercih edilebilir. Ancak, koyu renkler, bilhassa yazın yapılan nişan törenleri için çok fazla tercih edilmez. Bunun yanı sıra, damadın şık bir takım elbise giymesi gerekir. Nişan hazırlıkları kapsamında unutulmaması gereken konulardan birisi  ise nişan bohçasının hazırlanmasıdır. EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin