Nişanlanıyoruz... (Nişanlık Modelleri)

  • 17.03.2018 / 13:54
  • 1661

Nişan kelimesi sözlük anlamı olarak işaret, iz, belirti, alamet manasına gelmektedir. Nişanlanmak ise; evliliğin belirtisi, alameti anlamında kullanılabilir. Nişan evlilik kararıyla evlilik süreci arasındaki ilk ciddi adımdır.Gelin ve damadın aileleri ile birlikte ilk gerçek tanışma sürecidir.

Nişan her iki tarafın ailelerinin de onayı ile aile içerisinde küçük bir tören olabileceği gibi görkemli bir düğün havasında da geçebilir.Her nasıl düzenlenirse düzenlensin nişan töreni ciddi bir hazırlık süreci gerektirir.

NİŞAN YÜZÜĞÜ 

Nişan yüzüğü nişanlı kaldığınız süre boyunca parmağınızda kalacak bir simgedir. Hatta sizin nişanlandığınızı bilmeyen insanlar bu sayede öğreneceklerdir. Bu nedenle nişan yüzüğünün özenle seçilmesi gerekmektedir. Önce modeli internetten araştırarak zaman kazabilirsiniz. 
Beğendiğiniz model veya modeller ile ilgili birden birden fazla kuyumcu gezmenizde fayda olacağını düşünüyoruz. Alyansınız içine isimlerinizi ve nişan tarihini yazmanız o yüzüğün manevi değerini tescilleyecektir.

NİŞAN ÇİÇEĞİ 

Nişan çiçeği fazla adı geçmesede nişanın önemli unsurlarındandır. Çiçeği damat adayı gelin adayına nişan töreni öncesinde vermelidir. Nişan çiçeği, nişan töreni sırasında gelin ve damat adayının masasında çok güzel bir görüntü oluşturacaktır. 
Çiçeğin renklerinin gelinin elbisesine uygun olması da hoş bir ayrıntı olacaktır. Davetlilerin ilgisini çekebilecek kadar görkemli bir çiçek yaptırmalısınız. Gelin adayının beğenilerini göz önünde tutmalısınız. Buna rağmen nasıl bir çiçek seçeceğine karar veremediyseniz, içinde güllerinde olduğu bir şebboy demeti iyi bir seçim olabilir.

NİŞAN BOHÇASI 

Nişan bohçası nişanlanan çiftlerin ailelerinin birbirlerini ziyaret ederek getirdikleri hediyelerden oluşur. Damat adayının annesi nişan bohçasını nişan günü götürebilir. Bohçanın içinde gelin adayının kullanması için hediyeler bulunur. İçeriğinin bütçeye ve kültüre göre değiştiği bohçada gelinin kullanması için bir takım elbise, gecelik, sabahlık, makyaj seti, havlu, bornoz, çanta, terlik bulunabilir. Damat adayının hediyesi ise daha sonra kız tarafının ailesi tarafından karşı tarafa yapılan bir ziyaretle götürülür. İçerisinde gecelik, robdöşambr, iç çamaşırı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ve parfüm bulunabilir. Damat ve gelin adayına götürülen hediyelerin yanında aile büyüklerinede hediyeler götürülebilir. Bohça götürmenin bir diğer amacı ailelerin birbirlerini iyice tanımaya fırsat oluşturmasıdır.

 

Son yıllarda nişan törenlerinde tercih edilen yoğun işlemeli abiye modelleri, kabarık etekli nişanlık modellerinin yerini alıyor.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin