Pırlanta Seçmeden Bu Beş Şeyi Öğrenin

  • 02.08.2019 / 07:34
  • 577

Pırlanta hem evlilik öncesinde hem de evlilik sonrasında oldukça önemlidir. Yalnızca evlilikte değil, özel günlerde kadınlara hediye edilebilecek en önemli takılar arasında da yer almaktadır. Pırlanta renkleri, şekilleri, karatı, ya da fiyatına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle pırlanta seçmeden önce bilinmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.pırlanta seçerken bilmeniz gerekenler

1- Renginiz

Pırlanta renkleri, değerli taşların en önemli kriterlerinden biridir, aynı zamanda değerli taş seçimi kriteridir.

Pırlanta renkleri arasında, karat başına fiyat çok fazla değişebilir. Ve böylece tüm değerli taşlar için, renk ilkeldir ve bazı kökenleri de tanımlayabilir: Safir için: kaşmir mavisi, Birmanya mavisi, Seylan mavisi gibi renkler anılmaktadır.

Elmaslar için renkler açık olmalıdır: En saf beyaz veya daha belirgin renkler olan sarı, pembe ya da mavi gibi renklerden bahsedilebilir.

pırlantanın doğal rengi seçiminizde önemlidir

2- Ağırlığı ve Şekli

Karat olarak tahmin edilen bir taşın ağırlığı (1 platin = 0,2 gram) boyutlarını şartlandırır ve fiyatında istisnai bir şekilde davranır: Eşit kalitede, 2 karatlık bir taş 1 karatlık iki taştan daha değerlidir. Bu kural nadir taşlarda daha da belirgindir. Pırlanta renklerinin yanı sıra değeri de oldukça önemlidir.

evlilik öncesi veya evlilik sonrası kadını hediye olarak en çok pırlanta mutlu edecektir

3- Saflığı

Şeffaflığı belirleyen saflık bir mücevher için çok aranır. Pırlanta renkleri ile birlikte saflık da oldukça önem taşır. Pırlantaların saflığı, görünüşünden de belli olmaktadır. Pırlantalar güneşe ya da bir ışığa tutulduklarında gökkuşağının renklerini göstermemelidir.

4- Taşlama

Renkli taşlar için lapidary veya pırlantalar için elmas tarafından yapılan lapidasyon, en iyi parlaklıklarını ve ateşlerini taşa vurmak için mümkün olduğu kadar mükemmel olmalıdır. Oymacılığın mükemmelliği ve şekli, taş fiyatını etkiler. Böylece, parlak bir taşlama pırlantası, aynı ağırlık için, süslü bir taşlama elmasından daha yüksek bir fiyata sahip olacaktır. Pırlanta renklerinin yanında bu durum da oldukça önemlidir.

Yönler geometrilerinde düzenli olmalı ve iyi cilalanmalıdır, uç (monte edildiğinde görünmez taşın altındaki kısım) iyi dengelenmiş veya çok küçük olmalıdır. Rengin iyi dağılması için taş ham kristalin doğru ekseninde taşlanmalıdır.

pırlanta bilerek satın almanız gereken pahalı bir üründür

5- Fiyatlandırma

Değerli bir taşın, gerçek bir garanti ve güvenlik sağlayan bir yerde veya bir alanda tavsiye verebilecek bir uzmandan tamamen güven içinde olması önemlidir. Bu nedenle pırlanta renkleri, satın alındığı yer, ağırlığı ve fiyatı göz önünde bulundurularak kesinlikle güvenilir bir yerden satın alınmalıdır.EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin