Tektaş Yüzük ve Alyanslar Ne Zaman Takılır

  • 20.07.2019 / 07:19
  • 10082

Tektaş Yüzükler, evlilik, söz ve nişan anlarına ışıltı katmaktadır. Bu yüzükler hakkında kafanızda bazı sorular var ise, cevaplamak istiyoruz. Tektaş yüzük ne zaman takılır, nasıl takılır gibi sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

İster sözünüzde, ister nişanınızda, isterseniz de düğününüzde kullanabileceğiniz yüzüklerin kullanım özellikleri, modeline ve medeni durumunuza göre farklılık göstermektedir. Peki, Tektaş Yüzük ne Zaman Takılır?

tek taş yüzük ne zaman takılır

Tektaş Nedir?

Tektaş, üzerinde değerli bir taş bulunduran yüzük çeşididir. Bu yüzüklerde elbette tek bir taş kullanılması şart değildir. Başka taşlarla da süsleyerek birbirinden farklı tasarımlara sahip olabilirsiniz. 

Tektaş yüzükler genellikle evlilik teklifleri için tercih edilmektedir. Bunun asıl nedeni, popüler kültür ürünleri olarak insanlara lanse edilen reklamlardır. Sadece evliliklerde değil, hediye olarak da tektaş hediye edilmektedir. 

Tektaş yüzüklerde genellikle pırlanta öne çıkmaktadır. Fakat son yıllarda, safir, yakut, elmas gibi değerli taşların kullanıldığı yüzükler de gelin adayları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Kullanılan pırlantanın değeri, kesimi, matı fiyatı belirlemektedir. Sende eşinin bütçesine uygun olan yüzüğü seçebilirsin. 

tektaş yüzük ve beş taş yüzük hangi ele takılır

Tektaş Hangi Ele Takılır?

Evlilik teklifi esnasında tercih edilen tektaş yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılmalıdır. Sözlü ya da nişanlıyken sağ elde kullanılan tek taş yüzük, evlilik olduktan sonra sol elin yüzük parmağına geçmektedir. 

Eğer çok pahalı tektaş yüzük tercihi yaptıysanız, tektaşınızı kesinlikle günlük kullanmamalısınız. Onun yerine gündelik yaşamınızda alyansınızı kullanabilirsiniz. Tabiki yine seçim sizin. Her gün tek taşınızı kullanmak isterseniz, düzenli olarak bakım yaptırmanız gerekir. Alyansla beraber takarken, parmağınıza önce alyansı sonra tektaşı takacaksınız. 

söz yüzünü ne zaman takılır

Söz Yüzüğü Nedir?

Evlenme teklifinin ardından çiftler arasında ya da aile arasında yapılan törenle takılan yüzüğe söz yüzüğü adı verilmektedir. Çiftlerin birbirlerine verdikleri bağlılık sözünü somutlaştıran yüzükler, evlilik yolunda atılan ilk ciddi adımı temsil etmektedir. Eğer sevgilinizle kendi aranızda yüzük takacaksanız, altın değil de gümüş yüzük tercih edebilirsiniz. 

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Söz yüzükleri evlilik öncesinde takılan bir yüzük olduğu için sağ elin yüzük parmağına takılmaktadır. Söz töreninde takılan tektaşınızı da evliliğinize kadar sağ elin yüzük parmağında kullanmalısınız. Böylece daha kullanışlı hale gelecektir. 

 EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin