Tüm Yönleriyle Düğün Organizasyonu

  • 17.03.2018 / 12:08
  • 223

Organizasyon Firmaları; Sektörel açıdan baktıgınızda, kafaları karıstıran, yerli yerine bir türlü oturmamıs bir kavram, Organizasyon kavramıdır. Çünkü marangozluk, asçılık, mi- marlık gibi geçmisten bu güne sürdürülen meslekler gibi degil. Organ izasyon adı altında firma kurmanın tarihi öyle çok eskilere dayanmıyor. Organizasyon firmasının yapması gerekenler , Sözlük anlamıyla organ ize eder. Bir araya getirir, düzenler.

Bu bir kisisel etkinlik olabilecegi gibi(Dügün Açılıs Kokteyl Dogum günü kutlaması vb), Kurumsal bir etkinlikte olabilir. (Lansman,Bayi toplantısı vs) Organizasyon firmasında dogru seçimler her zaman için en özel günler inizi daha anlamlı kılacaktır. Sektörümüzü inceledigimizde büyük çogumuzun aynı baslıklarla, aynı isleri ya daha hesaplı ya daha güzel ya da daha çok yaptıgını belirten söylemler ini görüyoruz. Tek tek inceledigimizde asıl çıkıs noktalarının farklı farklı oldugu dikkat çekiyor. Örnegin; X organizasyon firması aslında bir müzik gurubu ama süslemeden hostes teminine, havai fisek gösterisine kadar her seyi yaptıgını ifade ediyor. Y organizasyon firması da aynı seyleri yaptıgını iddia ediyor fakat odagında animatörlük yatıyor. Daha da çesitlendirmek mümkün. Bir catering firması aslında sadece ikram hizmeti sunup, adının ardına Davet Organizasyon titrini eklerken, sadece sandalye giydiren biri de kendini organizasyon firması olarak adlandırıyor. Hazırladıkları kataloglarda ve web sitelerinde Organizasyon adına yapılabilecek ne kadar hizmet varsa sıralıyor. Bir sandalye baglamakla yada bir samdan koymakla organizatörlük olmaz. Yani büyük çogunlugu isimleri- nin ardına ekledikleri Organizasyon kelimesinin karsılıgını verecek bir çalısma yapmıyor. Sorun algıda, müster inin beklentisinde. Çünkü yiyecek içecek, ikram hizmet i veren Catering firmasıdır, sandalye süsleyen, balon uygulayan dekorasyon firması, animatör saglayan animasyon firmasıdır..

Organ izasyon firması degil. Ve yine yukarıda belirttigimiz asli isleri dısında bir görüntü yaratan, organizasyon firmaları müsteriler tarafından da yanlıs sekilde algılanıyor. Ve iletisim sirketleri yerine konuyorlar. Organizasyon firması, organize edendir, neyi nereden ne sekilde saglayacagını bilen, sorun çözme yetisine sahip, çesitli seyleri bir araya getiren, düzen içinde uyumla islemeler ini saglayandır. Organizasyon firması tedarikç idir. Olması gereken, firmalarının hazırladıkları projelerin, planlanan sekilde hayata geçirilmesini saglamaktır. Bazen firmalar, dısardan destege gerek kalmaksızın, kendi içlerinde proje ve halkla iliskiler departmanlarına hazırlattıkları projeleri direkt organizasyon firması aracılıgıyla hayata geçirir bazen de standartlasmıs uygulamalar için konsept uygulatab ilirler. Organizasyon firması bazen kendi belirledigi konsepti, bazen de 3. sahısların hazırladıgı projeleri organize eder ki bu, organizasyon tarihinden önce baslayıp bitirilen uygulamalardan, organizasyonun raporunun sunuldugu ana kadar uzanan bir süreçtir. Gerek kisisel gerekse kurumsal bakıldıgında yapılacak bir etkinlik varsa organizasyon firmasına da ihti- yaç olacagı süphesizdir. Hatta gerekli bir profesyonel bakıs açısıdır. Organizasyon Firması tanımında, üzerinde durulması gereken önemli bir nokta da, müsterilerin yanlıs degerlend irmesidir. Yani bir aranjörün düzenleyecegi sarkının sözlerini kendisinin yazması gerekmez, bir çiçekçi, aranjman hazırlarken kullandıgı çiçekleri kendi bahçesinde yetistirmez.

Bu sebeple “Nasıl yani, Mehter Takımı’nı baskasından mı alıyorsunuz?” gibi sorular sorulmamalıdır. Bununla birlikte, uzun yıllar bu sektörde faaliyet gösteren bir organizasyon firması iseniz, o zaman müsterilerin ihtiyaçları ve yönlendirmeleriyle zaten ürün ve malzeme stokuna sahip oluyorsunuz. Kendi isimizi kendimizde organi- ze edebiliriz. Sonuçta bir elektronik devre tasarlamıyoruz. Burada önemli olan * Bunun için ayıracagım zaman asli isimde ne kadar kayıplara neden olur? * Buna deger mi? * Onlarca kalem hizmet ya da ürünü nerede nasıl ne sartlarda bulab ilecegimi gerçekten biliyor muyum? * Dahası bunları bulduktan sonra nasıl bir akıs planı içinde çalısmalarını saglayacagımı biliyor muyum? Düsünsenize her mevkide en iyi olan futbolcuları alarak bir futbol takımı olusturdunuz. Teknik direktörsüz ne yapabilir bu takım? Ya da tecrübesiz bir teknik direktörle ne yapabilir? Veya dünyanın en iyi keman virti- özünü, piyanistini, müzisyenlerini bir araya getirip bir orkestra kurdunuz. Orkestra sefi olmadan nasıl bir müzik çıkar ortaya? Organizasyon firmaları yukarıda da belirttigim gibi organize eder.

EN SON HABERLER İÇİN ABONE OLUN!

Bizi Takip Edin