Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Çin'de Düğün Geleneği Nasıldır?

Düğün; dünyanın her yerinde görülen bir aktivitedir. Ancak, nasıl ki Türkiye'nin her bölgesinde farklı düğün adetleri varsa dünyanın farklı ülkelerinde de birbirinden değişik düğün adetleri bulunmaktadır. Sonuç olarak, herkes kendi kültürüne düğün organizasyonlarında yer verdiği için bu duruma şaşırmamak gerekir.

çin düğün geleneklerinde yöresel sırmalı kıyafetler giyilmektedir

Uzak Doğu; dünyanın en farklı coğrafyalarının başında gelmektedir. Bilhassa dünyanın en büyük nüfusuna sahip olan ülkesi Çin; düğün geleneklerinde de alışılmışın dışında aktivitelere sahne olmaktadır. Peki, Çin'de düğün geleneği nasıldır? 

çin geleneklerinde gelinlik eskiden kırmızı renkteydi

Çinlilerin Düğün Adetleri

Çin'de düğün geleneği, Türkiye'dekinin aksine çok farklı süreçlerden meydana gelmektedir. Öncelikle, Çin'de düğün yapmak için bir astroloji uzmanının kişinin doğum tarihine ve saatine bakarak yorum yapması gerekir. Horoskopların uygun olması durumunda düğün hazırlıkları başlamaktadır. Bunun yanı sıra, Çin'de düğün geleneği olarak yedinci ayın 15'inden sonra evlenmek, uğursuzluk göstergesi sayılmaktadır. Ayrıca, düğünden önce damat, evlilik yatağını hazırlamaktadır. Yatağı hazırlarken yatağın üzerine birtakım kuruyemişler ve meyveler koymaktadır. Ailenin küçük çocukları, bu yatağın üzerine oturtularak meyvelerle oynamalarına izin verilmektedir. Yatağın üzerinde ne kadar çok çocuk olursa doğurganlığın o oranda temsil edileceğine inanılmaktadır.

her ne kadar azalsa da yine de Çin geleneklerini eskisi gibi yaşatmaya çalışan bir ülke

Bunun yanı sıra, Çin'de düğün geleneği olarak, gelinin nedimeliğini yapacak kadınların gelinin horoskopuyla uyumlu doğum tarihine sahip olan kişilerden seçilmesine dikkat edilmektedir. 

Çin'in Evlenme Gelenekleri 

Çin'de düğün geleneği olarak, gelin, şans ve mutluluğun simgesi olan kırmızı kıyafet giymektedir.

kırmızı renkli geleneksel çin düğün kıyafeti beyaz gelinlik modelinin yanında ayrı olarak alınır

Gelinin Türkiye'de olduğu gibi ağlayarak ayrılması, onun evine olan bağlılığını göstermektedir. Gelinin, damadın evine gelmesiyle beraber düğün töreni başlamaktadır. Bunun yanı sıra, uğursuz şeylerin etkisinin geçmesi adına gelin, damadın evine girerken yakılan ateşin üstünden atlamaktadır. Gelinin odaya girmesinin ardından ise törenler devam etmektedir. Çin'de düğün geleneği olarak sadakat törenlerinin önemi büyüktür. Göğe ve toprağa, anne ve babaya, eşler arasındaki karşılıklı sadakat olmak üzere üç farklı sadakat töreni bulunmaktadır. Törenin bitmesinin ardından ise çift, kollarını dolaştırarak içki içmektedir. Ayrıca, Çin'de düğün geleneği olarak, çiftlerin saçından bir tutam kesilmektedir. Düğün yemeğinde gelinin konuklara içki doldurması, bir başka adettir. 

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın