Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Damat ve Sağdıç

Damatlık Seçimi

Evlilik bir erkek için hayatında yapacağı en önemli anlardan biridir. Bir insanla hayatınızı paylaşmaya hazırlanıyorsunuz. Heyecan duyuyorsunuz, hayaller umutlar besliyorsunuz. Erkek açısından bu güzel anın en önemli detaylarından biride damatlık seçimidir. Beyazların büyüsünde bir gelin prensesin yanında, yine beyaz atlı prens misali bir damadın olması gerekir. 

damatlık seçimi gelinlik modelinin seçilmesine çok daha az vakit alıyor

Toplum olarak herhalde dünyada da aynıdır, genellikle düğünler gelinler üzerine gider ve hep onların etrafında şekillenir. Gelin makyajı, gelin saçı, takısı, kuaförü tabi ki bazen binlerce lira tutan gelinlikler… Aynı zaman da biz gariban erkeklerin ezildiği koskocaman bir an olduğu da kesin “Aman gelinliği güzel olsun” biz ortalama bir şey bulur giyeriz diyoruz. İşte biz erkeklerin fedakarlığı burada başlıyor. Onlar güzel ve özel olsun diyoruz. Fedakarız biz... Yani gelinlerin yanında onlara yakışacak damatlar olmamız gerekiyor. 

Takım elbise mi yoksa smokin mi? Bu önemli günde hangisini tercih edeceğin konusunda kafan biraz karışmış olabilir. Düğün planının damatlık seçiminde etkisi önemlidir. Eğer daha rahat, öğle saatlerinde ve sakin bir düğün planın varsa takım elbise tercih edebilirsin. Ancak düğününüz abartılı ve akşam saatlerinde olacaksa smokin etmen daha doğru olacak.

Alyans Seçimi 

Kabul edelim ki aşkın ve bağlılığın simgesi olarak bir ömür boyu takacağın doğru alyansı bulmak çok ta kolay değil. Çünkü birçok model arasında müstakbel eşinle ortak zevkinize hitap eden, en güzel alyansı bulmaya çalışacağın gibi aynı zaman da satın alacağın yüzüğün kullanışlı olması ve eline de yakışması gerekiyor. 

tek takısı alyansı olan erkekler için uygun bir model seçimi çok önemlidir

Hemen karamsarlığa kapılma öyle!  

Alyans seçiminin bazı püf noktaları var eşinizle uzun yıllar takacağınız alyansı seçerken ortak zevkinize hitap eden modellere bakmalısınız. Bunun için ayrı ayrı kadın ve erkek versiyonları olan çift alyanslar imdadınıza yetişebilir çünkü ikili set halinde takılan çift alyanslar kadın ve erkek yüzüğü olarak kişileştirilmiş modeller karşımıza çıkar. Genellikle alyans setlerinde gelin adayları için bol taşlı ve desenli yüzükler, damat adayları içinse taşsız sade modeller yer alır birbiriyle uyumlu ama farklılaşmış çift alyanslar sayesinde damatlık ve gelinlik yakalayacağınız uyumu alyanslarınızda taşıyabilirsiniz. 

Damat Bohçası 

Nişan bohçası olarak ta bilinen, kız tarafının damat için hazırladığı ve damat beyin gündelik hayatında kullanabileceği eşyaları içeren damat bohçası, hiç eskimeyen bir gelenek öyle değil mi? 

damat bohçası uzun yıllardır devam eden bir gelenektir

Sen geleneklerine ne kadar bağlısın bilmiyorum ama günümüzde bu tarz adetlere sıkı sıkıya bağlı kişiler hala var. Gelin ve damat bohçası hazırlığı aslında yeni katılacağın ailenin fertleri ile daha yakın ilişkiler kurmana yardımcı olacak bir süreç. Çünkü geleneksel olarak bohça alışverişine çiftlerin anneleri ve varsa kardeşleri de katılabiliyor. Bu nedenle alışveriş aşamasında da aileler birbirini daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Elbette bu süreçte yaşanacak muhtemel gerginliklere karşı da dikkatli olmak ve karşı tarafı kıracak davranışlardan kaçınmak gerek. Alışverişe damadın tarzına uygun kıyafetleri seçerek başlayabilirsiniz. Gelecekteki eşinizin bedenini, zevklerini ve nelerden hoşlandığını az çok tahmin ederek veya onu da yanınıza alarak gömlek, tıraş seti, ayakkabı ve benzer ürünleri seçerek damat bohçasını tamamlayabilirsiniz.

Damadın Sağdıcı

Gelinin nedimesi varsa damadın da sağdıcı var! 

Düğün hazırlıkları sırasında, damadın yanında olan ve ona yardım eden sağdıçtır. Damat adayları sağdıçlarını yakın dostları ve akrabaları arasından seçer. Genellikle sağdıçların sayısı nedimeler ile eşit olur, tabi bu durum zorunlu değil. 

Bu demek oluyor ki düğününde ne kadar isterse o kadar sayıda sağdıç kullanabilirsin. 

gelinin nedimesi varsa damadın da sağdıcı var

Sağdıçların çeşitli görevleri vardır. 

Bekarlığa veda görevi sağdıca aittir. 

Gelin arabası süsleme genellikle sağdıcındır. 

Sağdıçların en mühim görevlerinden biri düğünün işleyişinin sorunsuzca ilerlemesini sağlamaktır. Davulcu ve zurnacılarından ayarlanmasından bahşişlerin verilmesine kadar her şey onların sorumluklarındandır. 

Sağdıçlar genellikle aynı takım veya aynı smokin giyerler. Damatlıkta papyon takılıyorsa sağdıçlar kravat takıyor ya da sağdıçlar küçük bir yaka çiçeği kullanıyorsa damat onlarınkinden daha büyük bir çiçek kullanıyor.

Damat Tıraşı

Bir düğünün odak noktası her ne kadar gelinin saçı, gelinliği, ayakkabıları, makyajı olarak görülse de damatlarda güzel ve bakımlı görülmek için bir o kadar uğraşır. 

damat tıraşı eskiye göre önemini biraz daha yitirmiş bir gelenek.

Damadın giydiği smokinde ayakkabılarının yanı sıra, saçının nasıl görüldüğü de bir o kadar önemlidir. Damat tıraşı, güzel görünmenin kilit noktası olması dışında birçok geleneği içinde barındırır. Günümüzde damat tıraşı için lüks kuaförler tercih edilse de geleneksel damat tıraşı köy ya da mahalle berberi tarafından yapılır. Adete göre tıraş için gereken tıraş önlüğü, peşkir denilen havlu benzeri el bezinin ve tıraş taşının gelin bir bohça içinde damada yollardı. Damat için eğlenceler düzenlendikten sonra coşkulu bir şekilde evinin önüne sandalyeye oturtulur ve berber taraşa başlar. Tıraş esnasında, damadın kaşını, gözünü tüm yüzünü kaplayacak şekilde köpük sürmek gibi şakalar yapılır. Kesmeyen bıçak ve balta ile sakalları kesmeye çalışıp bıçak kesmiyor diye şaka yaparak düğün sahibinden bahşiş ister. 

Damat tıraşı aslında damadın sabrının sınandığı saatlerdir. Damatta o mutlu gününde kimseyle ters düşmek istemediğinden herkesin istediklerini yerine getirir.

Gelin Arabası 

Gelinlik, gelin çiçeği, düğün yemeği, takı töreni, müzik ve gelin arabası bir düğünün olmazsa olmazları arasında. Düğün denince akla ilk bu kareler geliyor. 

düğün arabasını klasik modellerden tercih ederek unutulmaz anılar oluşturabilirsiniz

En az gelinin saçı ve makyajı kadar önemli olan gelin arabası süslemesi ve gelin arabası yapılacak aracın modeli ve markası büyük bir heyecan kaynağı. Düğününüzde bir klasik arabayı süsleyerek nostaljik bir etki yaratabilirsiniz. Ayrıca açık hava da çekilecek fotoğraflarda çok romantik ve keyifli kareler yakalamanıza yardımcı olacak klasik gelin arabası düğününüzden yıllar sonra da akıllarda kalacaktır. 

Salonda ya da otelde düğün yapacaksanız, gelin arabası olarak lüks araçları kullanabilirsiniz. 

İlkbahar ve yaz mevsiminde bir kır düğünü organize etmek istiyorsanız üstü açık düğün arabaları tam da size hitap ediyor demektir. 

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın