Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Evlenme İzin Belgesi

Evlilik başvurusu için gerekli belgeleri araştırmaya koyulmuşken, karşınıza evlenme izin belgesi diye bir şey çıkabilir. Çevrenizde ben öyle bir belge almadım diyen arkadaşların elbette olacaktır. Peki, Evlenme İzin Belgesi Nedir?  Bu soru kafanızı kurcalamaya başladıysa sakın tereddüt etmeyin. Size bu konuda tüm soruların cevabını vereceğiz. Okumaya devam edin.

Evlenme İzin Belgesi Nedir?

Evlilik başvurusu yapacak olan çiftlerin yaşadıkları yerin dışında başka bir yerde evlenebilmeleri için, gerekli belgeye evlenme izin belgesi adı verilmektedir. Aynı zamanda bu belgenin adı nikah izin belgesi olarak da geçmektedir.

Evlilik izin belgesi

Evlilik İzin Belgesi Hangi Koşullarda İstenir?

Nikah esnasında istenen evlenme izin belgesi, çiftlerin ikisinden birinin ikametinin bulunmadığı bir ilde ya da ilçede nikah kıydırmasından dolayı istenmektedir. Örneğin; farklı ilçeler de evlilik başvurusunda bulunacaksanız. Örneğin birinizin Kadıköy, birinizin Beşiktaş da yaşadığını varsayalım. Eğer nikahınızın kıyılacağı yer Kadıköy ya da Beşiktaş da ise, izin belgesi almanıza gerek yoktur. Ancak dışında ise mutlaka almalısınız.

Gelelim farklı illerde yaşayan çiftlere. Diyelim ki biriniz İstanbul da biriniz Ankara da yaşıyorsunuz. Nikah bu iki ilin dışında bir yerde kıyılacaksa, eşlerden birinin bulunduğu ilçeden izin alması gerekmektedir. Eğer İstanbul da ya da Ankara da nikah kıyılacak ise, çiftlerden birinin yaşadığı ilçede nikah kıyılacaksa herhangi bir izin belgesi almaya gerek duyulmamaktadır.

Türkiye de ikamet edip eğer yurt dışında konsoloslukta evlenecekseniz, mutlaka evlenme izin belgesi almanız gerekmektedir. Bunun için ise, eşlerden birinin yaşadığı ilçe belediyesinden izin belgesi alındığı takdirde, yurt dışındaki Türk Konsolosluğunda evliliğinize izin verilecektir.

evlenme izin belgesi nedir, nasıl alınır

Evlenme İzin Belgesi Nereden Alınır?

Evlenme izin belgesi alabilmek için eşlerden birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı olduğu belediyeye başvurması gerekmektedir.

Evlilik İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Herhangi ayrı bir belge gerekmemektedir. Çünkü bu belge evlilik için başvuru yaptığınız esnada evlenme beyannamesi kısmında yer almaktadır.  

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın