Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Evlilik hazırlığı sürecinde yaşanabilecek stres durumları için çözümler

Evlilik hazırlığı süreci her türden farklı streslere yol açabilecek sorunların oluşabildiği bir dönemdir. Bu süreçte karşınıza çıkacak sorunlarla başa çıkabilme yollarını incelemeye çalıştık.

Evlilik kararı çoğunlukla büyük bir mutluluk ile başlasa da sonrasında stresli günleri de başlattığı bir gerçektir. Düğün hazırlıklarının getirdiği stresin yanında diğer aile fertlerini de mutlu etme çabası ufak ya da büyük gerilimler yaratabilmektedir. Bu dönemi en az sıkıntıyla ve daha az yoğunlukta stresle atlatabilmek her çiftin özlemini duyduğu bir gerçektir.

Öncelikle, müstakbel eşinizle her ne kadar birbiriniz için yaratılmış olduğunuzu düşünseniz bile, farklı aile kültürlerinde yetişmiş olduğunuzu unutmayın. Her ailenin eğitim, kültür, örf ve adetlere karşı yaklaşımları, ekonomik bakış açıları birbirinden az ya da çokta olsa farklıdır. Bunu baştan kabul ederek, yeni ilişkiler kurmaya başlayacağınız aile fertleriyle tanışmanız beklentilerinizi ve çatışma durumlarında bakış açınızı değiştirmenizi sağlamalıdır.

Evlilik için gerçekten hazır olmanız önemlidir, gerçekten kendinizi hazır hissetmeden bir evlilik kararına varmamanız, evliliğin devamlılığı açısından da gereklidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetişkinliğe geçiş yaşını 25 olarak kabul etmektedir.

Evlilik kararı verildikten sonda düğün gününe kadar geçecek olan süre de hazırlıklar, yapılacak alışverişler strese sebep olabilecektir. Stresli durumlar karşısında gösterilen her tepki aslında değişime uyum sağlamaya yöneliktir. Hazırlıklar esnasında stresle baş etme yöntemleri kullanılabilirse sorunların üstesinden daha kolay gelinebilir.

Gelinler Birbirleriyle Rekabette

Son yıllarda bütçeleri ve kapsamı büyümekte olan kına organizasyonları, bekarlığa veda partileri gibi gelinlere yönelik davetler, gelinler arasında rekabete dönüşmekte ve bu sorun olabilmektedir. Her ne kadar günümüzde pek farkedilmese de böyle davetlerin esas amacı, arkadaşların bir araya gelmesi, örf ve adetler yönelik ritüellerin uygulanmasıdır. Bu gibi davetlere evliliğe zihinsel hazırlık açısından bakılması uygundur. Kınaların, bekarlığa veda partilerinin ya da benzeri davetlerde olayın anlamı 'evliliğin kutlanması' olmak yerine, genç kızlar arasında rekabet haline dönüştüğü noktada çok zararlı hale gelebilmektedir. Yapılan harcamalar, hazırlıklar için tüketilen zaman ve enerji, çiftler ve aileler arasında gerginliğe sebep olabiliyor.

Gelin-kaynana problemleri için çözüm önerileri

Gelinler:

- Daha sıcak bir şekilde aile içine gireceğiniz zaman elbette gelecektir. Görüşme, söz ya da nişan döneminde aile içine çok fazla girmemeye özen gösterin. Ailesiyle tanışın ancak bunun dışında ilişkinizi bu dönemde sadece erkek arkadaşınızla yaşayın. 

- Suskunluğun ya da susmanın hiçbir zaman çözüm olmadığını unutmayın. Sizin için rahatsızlık yaratan bir durumu saygı çerçevesinde hareket ederek ifade edin

- Sorun yaşadığınız her durumu eşinize şikayet ederek çözmeye çalışmayın. Kaynananızla yaşadığınız bir problemi yine kaynananızla paylaşmalısınız, eşinizle değil.

 - Kafanızda önyargılar kurarak ilişkilere bakmayın. Bakış açınızı hep önyargısız oluşturmaya çalışın.

 Damatlar:

- İlişkiniz ile ilgili annenize hissettirmeniz gereken yaşadığınızın kendi hayatınız olduğu ve ilişkinizdeki kararları eşinizle birlikte verdiğiniz, ihtiyaç duyduğunuzda kendisine geleceğinizdir. 

- Hiçbir zaman eşiniz ya da anneniz arasında tercih yapmayın. Stres durumlarında her iki tarafı da ayrı düşünerek çözüm bulmaya çalışın. Unutmayın sizin için eşinizin de annenizin de yeri her zaman ayrı olacaktır. 

- Anneniz üzülme ihtimali için kaygılanmayın, unutmayın anneniz için her durumda en önemli olan sizin mutluluğunuz olacaktır. 

Kaynanalar:

- Yeni çiftlere, birbirlerine ve ailelerine alışmaları için bir zaman tanımalısınız.

- Oğlunuzun eşini gelin olarak saymak yerine kızınız olarak görmeye çalışın. 

- Önyargı oluşturmamaya çalışın, toplumda gelinler hakkında söylenen sözleri duymamış olun ve kalbinizin sesini dinleyin. 

- Bir sorun sezdiğiniz anda tepki vermek yerine çocuklarınıza bir fırsat verin anneliğinize ihtiyaç duyduklarında zaten size danışacaklardır. 

 

Evlilik öncesi stresle mücadele yolları

Zihin metodu:

- Ya hep ya hiç bakış açısından, mükemmeliyetçi beklentiler oluşturan düşünce biçiminden vazgeçme

- Başkalarının ilişkilerinden genellemeler oluşturarak, ona oldu o zaman bana da olur düşüncesinden vazgeçme

- Her zaman olumlusuna odaklanarak, olumsuz durumlardan uzaklaşma

- Ufak olaylardan büyük ve net sonuçlara varmaktan vazgeçme

 

Davranış metodu:

- Planlama; yapılacak işlerle ilgili önceden plan yapmak, işi ve zamanı programlamak

- Bilgi düzeyimizi gözden geçirme; problemi çözebilmek ya da yorumlamak için yeterli bilgiye sahip miyim?

- Yardım talebi, bir işin bitirebilmesi için yardım istemek

- Stres yaratan kişi ile konuşmak ya da stres yaratan durumdan kaçınmak

- Daha çok dinlenmeye çabalayarak karşılıklı iletişimi artırmak

- Yalnızca evlilik hazırlıklarına odaklanarak, düğün koşuşturmacasıyla bu ayları geçirmek yerine keyif alınacak aktivitelerle kaliteli vakit geçirmek

 

Duygusal metot:

- Kendine ve insanlara güven duymak

- Sıkça fikir değiştirmeden ne istediğinden emin olmak, 

- Beklenti düzeyini sık sık gözden geçirmek, mümkünsüz olanlardan vazgeçmek

- Evlilikte en haklı mı, yoksa en mutlu mu olmak istediğinize karar vermek

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın