Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

Evlilik başvurusu için gereken belgeler arasında nikah sağlık raporu da yer almaktadır. Çiftlerin evlenmeye engel herhangi bir hastalığın olup olmadığı bir rapor ile ortaya konulmaktadır. Peki, Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Diye merak ediyorsanız size tüm soruların yanıtını vereceğiz.

Nikah İşlemleri İçin Sağlık Raporu Şart mı?

Türk Medeni Kanununa göre, resmi nikah başvurusu için gereken belgeler arasında en baş sırada yer alan sağlık raporu, evlilik esnasında cinsel yolla bulaşan hastalıkların çiftler arasında olup olmayacağını saptamak amacıyla yapılmaktadır.

Aynı zamanda eşlerin bulaşıcı hastalıklarını, varsa bu hastalıklar v evlilik öncesi tedbirler alınması amacıyla, eşler arasında ileriki zamanda ortaya çıkacak olan kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden saptamak amacıyla sağlık raporu şartı koşulmaktadır.

Nikah işlemleri için sağlık raporu almanız şarttır

Nikah İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır diye merak ediyorsanız size hemen anlatalım. Başvuru yapacağınız evlenme dairesinden istenen tüm tetkikleri öğrenip, bir sağlık kuruluşunda bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Evlilik için sağlık raporu

Evlilik Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler Nelerdir?

Evlilik esnasında sağlık raporu için kan tahlili ve akciğer filmi talep edilmektedir. Kan tahlilinde kan grubunun tespit edilmesinin yanı sıra bazı hastalıkların olup olmadığına da bakılmaktadır. Evlilik öncesi kan tahlili yaptırmanın asıl amacı, çiftlerin kan uyuşmazlığını tespit etme açısından önemlidir.

Evlenmeye Engel Hastalıklar Nelerdir?

Yapılan tespitlere göre, evliliğe engel olarak kabul edilen bulaşıcı hastalıklar arasında, frengi, bel soğukluğu, cüzam ve veremdir. Bu hastalıkların tedavisi gerçekleşmeden sağlık raporu verilmemektedir. Günümüzde, cüzam hastalık olarak kabul edilmemektedir. Verem hastalığının tespiti esnasında da evlilik süreci 6 ay süreyle ertelenmektedir.

evlenmek için nikah işlemlerini başlatmak için sağlık raporu almanız zorunludur

Evlilikte Kan Uyuşmazlığı Nedir? Hangi Kan Grupları Evlenemez?

Evlilik amacıyla sağlık raporu alırken, yapılan araştırmaların biri de kan uyuşmazlığı olmaktadır. Merak ettiğiniz sorulardan biri de kan uyuşmazlığının evliliğe engel olup olmadığıdır.

Anne ve babanın kan uyuşmazlığının olması, doğacak bebekte kansızlık, kalp yetmezliği gibi hastalıklara neden olmaktadır. Burada bahsedilen konu A veya B grubu değildir. Babanın kan grubu Pozitif, annenin kan grubu negatif iken doğan çocuğun kan grubu pozitif olsa bile Rh değerlerinde bir sorun olacaktır. Kan uyuşmazlığı genellikle, baba pozitif, anne negatif iken olmaktadır. Eğer baba negatif, anne pozitif ise kan uyuşmazlığı önemini kaybetmektedir.

Kan uyuşmazlığı, evliliğe engel değildir. Ancak çocuk yapmayı planlayan çiftler, çocuk doğmadan önce önlemini almalıdır.

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın