Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Evlilik sonrası yapılması gereken işlemler

Evlilik koşuşturması,balayı heyecanı,yeni hayata alışma süreci derken yapılması gerekilip unutulabilen birçok evrak işlemi var.

Bunların en başında kimlik değişimi geliyor.

1-KİMLİK DEĞİŞİMİ

Eski dönemlerde çipli kimlikten önce her iki tarafında medeni hal değişikliğinden ötürü kimlik yenilemesi gerekirken,artık çipli kimliğe sahip olan evli erkeklerin kimlik değişimi sistemden otomatik olarak yapıldığı için kimlik değişimine ihtiyaçları bulunmuyor fakat yeni evli kadınların soyadı değişikliğinden ötürü kimlik değişim şartı hala gerekiyor.

Kimlik değişimi için yurtiçinde Alo 199 Çağrı Merkezinden ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden randevu alarak ya da randevusuz bir şekilde İlçe Nüfus Müdürlükleri'ne başvurarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.Yurtdışında ise bulunduğunuz ülkedeki dış temsilciliklere giderek bu işlemleri yaptırabilirsiniz.

Kimlik değişimi için nüfusa başvurduğunuzda yanınızda bulunması gereken evraklar;

-Nüfus cüzdanı/Kimlik kartı

-Aile Cüzdanı

-Eğer yurtdışında yaşıyorsanız Pasaport

-Sürücü Belgesi veya kimlik yerine geçerliliği olan bir belge

-İki adet son 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

Yeni düzenlemelere göre evlendikten sonra kısa bir süre içerisinde kimlik yenileme zorunluluğu yok fakat resmi dairelerde sıkıntı yaşamamanız adına en kısa süre içerisinde halletmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

2-PASAPORT YENİLEME

Pasaportun da kimlik belgesi yerine geçmesi sebebiyle 403 Sayılı Vatandaşlık Kanununa göre pasaportunuzun güncel kimliğinizle aynı bilgileri taşıması gerekmekte olduğundan,kimlik değiştirme işleminden sonra ilk yapmanız gereken işlemlerden biri de pasaport yenilemesidir.

Emniyet Müdürlükleri'nden yapabileceğiniz bu işlem sırasında yanınızda yeni ve güncel kimliğiniz ve eğer ilk defa başvurmuyorsanız eski pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir.

Eğer pasaportunuzun süresi varsa sadece defter ücreti ödemeniz yeterli iken pasaportunuzun süresinin geçmiş ya da kısa olması durumunda defter ücreti artı harç bedeli ödemeniz gerekiyor.

3-EHLİYET DEĞİŞTİRME

Kimlik bilgilerinizin güncellenmesiyle beraber güncellemesi gereken bir diğer belge ise ehliyettir.Nüfus müdürlüklerinden yapabileceğiniz bu yenileme esnasında yanınızda bulunması gereken belgeler ise;

-Yeni ve Güncel Kimlik

-Sağlık Raporu

-Mevcut Sürücü Belgeniz

-İki adet biyometrik fotoğraf 

-Kan grubunuzu gösteren belge

-Değerli kağıt ve vakıf payının yatırıldığına dair dekont

4-İKAMETGAH DEĞİŞİKLİĞİ

İkametgah değişikliği hangi sebepten olursa olsun resmi kurumlara en geç 30 gün içerisinde bildirilmesi gereken bir durumdur,bu sebeple evlenen çiftlerin oturacakları evin bağlı olduğu Nüfus Dairesine müraacaat etmeleri şarttır.

Aksi durumda parasal cezai yaptırımı vardır.

Nüfusa ikametgah değişikliği için başvurduğunda yanında bulunması gereken belgeler ise;

-Yeni ve güncel nüfus cüzdanı

-Yeni adresine ve adına göre kesilmiş su,doğal gaz,elektirik faturası ya da kiracıysan kira sözleşmesi

Eğer kira sözleşmesi ya da faturalar sizin üzerinize değil de eşinizin üzerineyse nüfus müdürlüğüne eşiniz ile birlikte evlilik cüzdanınızı yanınıza alarak gitmeniz gerekmektedir.

5-AİLE HEKİMİ DEĞİŞİMİ

İkametgah adresiniz değiştiği zaman yani başka bir ilçe ya da şehire taşındığınız zaman aile hekiminizi de değiştirmeniz gerekiyor.Yeni aile hekimini öğrenmek için güncel ev adresinize en yakın aile hekimliğine başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden her türlü değişikliği online olarak da yapabilirsiniz.

6-EVLENDİKTEN SONRA İŞYERİNE VERİLECEK EVRAKLAR

Evlendikten sonra soyadı değişikliğinizin resmi işlemlerde görünebilmesi için çalıştığınız kuruma bildirim yapmanız gerelmektedir.

Bu işlemler için gerekli bilgi ve belgeleri çalıştığınız kurumdan öğrenebilirsiniz.

 

 

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın