Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Gelinliğin Olmazsa Olmazı Tarlatan Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Gelinlik, her kadının düğününde giymeyi hayal ettiği bembeyaz ve farklı kumaşlardan oluşmuş abiye elbise çeşididir. Elbette gelinliğe şekil vermek ve çok daha havalı durmasını sağlamak için de bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Tarlatan ya da Jüpon gelinlik için öncelikli olarak kullanılan ek malzemeler arasında yer almaktadır. Gelinliğe çok daha farklı bir hava katmak ve gelinlerin çok daha rahat hareket etmesini sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır.

Tarlatan, kumaş, saten, tül ya da pamuklu kumaşlardan yapılan, gelinliğin kabarık durması amacıyla eteğin altına yerleştirilen bir ek giysidir. Her gelinlik için tarlatan seçimi de özel olarak yapılmaktadır. Tarlatan çeşitleri ve özellikleri ise aşağıda yer almaktadır.

Fransız moda tarihiyle başlayan tarlatan ya da jüpon kullanımı gelinlik modasının hala vazgeçilmezlerinden

Tarlatan Çeşitleri

Tarlatan belli çeşitlere ayrılmakta ve farklı özelliklere sahip tarlatanlar da farklı gelinlik türlerinde kullanılmaktadır. Örneğin saten bir gelinliğin kabarmasını sağlamak zordur. Bu nedenle saten kumaşa uygun olan bir tarlatan türü seçilmesi gerekmektedir.

tarlatan modelleri gelinlik modeline göre seçilmelidir

Kumaşına Göre Tarlatan Modelleri

Kumaşına göre tarlatan modelleri, tarlatanın dikilmiş olduğu kumaşa göre farklılık göstermektedir. Pazen, pamuk, saten, tül ya da daha farklı malzemelerden oluşabilmektedir. Tarlatan seçimi yaparken gelini rahatsız etmeyecek, eteği söndürmeyecek ve gelinin rahat hareket etmesini sağlayacak seçimler yapılmalıdır. Aynı zamanda terletmeyen tarlatan ürünleri de seçilmelidir.

gelinlik modeline uyacak tarlatan modeli seçmelisiniz

Kesimine Göre Tarlatan Modelleri

Kesimine göre tarlatan modelleri ise farklılık göstermektedir. Prenses etek şeklinde olan modellerin yanı sıra daha az kabarık olan modeller de bulunmaktadır. Bu modeller, eteğin ne kadar kabaracağına göre farklılık gösterir. Parça parça olan modellerden de bahsedilebilmektedir. Tamamen tül bir gelinlik ya da abiyenin altına daha fazla kabarma sağlaması için çok katlı tarlatanlar seçilebilir.

tarlatan ve içinde kullanılan balin kanalları sayesinde gelinliği kabarık gösterir

Tarlatan seçimi yaparken bir diğer önemli nokta da gelinliğin kumaşıdır. Örneğin gelinlik taftadan yapılmış ise buruşma olmaması için daha yumuşak tarlatanların tercih edilmesi de önerilmektedir. Pamuklu kumaştan yapılmış olan tarlatanlar tafta gelinlikler ile uyum sağlamaktadır. Aynı zamanda saten ya da tül tarlatanlar da yine gelinliğin içinde rahat hareket edilebilmesini sağlar. Gelinlerin eteklerinin altından görünen tarlatan modelleri de hoş bir görüntü yakalamaya olanak sağlamaktadır.

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın