Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Her Çiçeğin Bir Anlamı Var!

Çiçeklerin taşıdıkları anlamlar ilk olarak on yedinci yüzyılda İstanbul’da oluşturulmaya başlandı. Çiçeklerin dili bu zamanlarda oluşturuldu ve dünyada yaklaşık sekiz yüz kadar çiçeğin anlamı bilinmektedir ve evrenselleşmiştir. Düğün gününüzde elinizde taşıdığınız gelin buketinin aslında oldukça önem taşıdığını bilmelisiniz. Çiçekler eşinize ve çevrenize verdiğiniz mesajın simgesidir. O nedenle gelin buketinizi hazırlarken, seçeceğiniz çiçeklere dikkat etmeli ve anlamlarını bilmelisiniz. Dikkat ederseniz Kraliyet gelinlerinin çiçekleri hep enteresandır. Onların taşıdıkları çiçekleri fazlasıyla önem taşır ve nasıl bir çiçek kullanacakları oldukça önemsenir. Çünkü o çiçeklerde belirli anlamlar vardır. Siz de seçiminizi yaparken bunlara dikkat edin. Gelin biraz çiçek anlamlarını inceleyelim. Ve siz de buna göre anlamlı mesaj içeren bir gelin buketi hazırlayın kendinize.

Gül; anlamı en iyi bilinen çiçektir diyebiliriz herhalde. Kırmızı ve beyaz gülün birlikte olmak isteği anlamını taşıdığını söyleyebiliriz. Ayrıca kırmızı gül seni seviyorum anlamına da gelmektedir.

kırmızı gül her dilde seni seviyorum anlamı taşır

Çan çiçeği; buketinizde kullanabileceğiniz anlamı oldukça hoş olan çiçeklerdendir. “Aşkımıza sadakatle bağlıyım” anlamına gelir. Bu çiçeği buketinizde kullanmanız oldukça manidar olacaktır.

Hanımeli; “Sana olan bağlılığım sonsuza kadar sürecek” Anlamına gelir ve buketinizde hem görsellik olarak güzel duracak hem de mana olarak oldukça güzel bir anlam katacaktır.

Lale; en beğenilen ve manası oldukça derin olan çiçeklerdendir. Eğer gülü çok klasik buluyorsanız ve buketinizde kullanmak istemiyorsanız lale kullanmanızı tavsiye ederim. Lale, aşkı ifade ederzarif görünümüyle de gelinliğinize güzellik katar.

Lale en özel çiçeklerdendir

Menekşe; alçakgönüllü olmayı ifade eder. Genellikle erkekler bundan hoşlanırlar. Ve eşinize bu mesajı vermek için kullanabileceğiniz bir çiçek.

Papatya; çoğu kişi papatyanın sade güzelliğine vurulur. O sanki masumluğun simgesidir. Papatya,temiz bir kalbi temsil eder. Hayatınızda yeni bir başlangıç yaparken, evliliğe atacağınız ilk adımda gayet hoş bir seçim olabilir. Buketiniz tamamen papatyalardan oluşmasa da aralara serpiştirebilirsiniz.

Mavi gül; kırmızı gülü artık çok klasik buluyorsanız bir de mavi güle bakabilirsiniz. Mavi gül aşkınızın ilahiliğini temsil eder. Pastel rengiyle de buketinize ayrı bir hava katabilir.

her çiçeğin anlamı farklıdır

Pembe karanfil; seni unutmayacağım anlamını taşır. Ne olursa olsun sevgiliniz hep hatırlanacağını bilecektir.

Mavi menekşe; sana sadık kalacağım anlamına gelir. En önemli mesajlardan birisidir. Evleneceğiniz kişinin size sadık olması gerekir. Ve buna inanmak istersiniz. Siz de mutlu bir beraberliğe başlarken eşinize bu mesajı verebilirsiniz.

Melekotu; ilham kaynağımsın anlamını taşır. Eğer güzel sanatlarla ilgilenen bir gelinseniz buketinizde melekotu olması çok manidar olacaktır. Bu da eşinizin oldukça hoşuna gider.

Mor leylak; ilk görüşte aşkı temsil eder. Eğer buna uygun bir tanışma hikâyeniz varsa gelin çiçeğinizde olması gereken bir çiçektir bu. Hem eşinize hem de etrafınıza verdiğiniz mesajda bunu ifade edebilirsiniz.

Orkide; en nazlı çiçek türlerindendir. Bakılması oldukça zordur. Ve ona çiçek açtırmak da zordur. Orkidenin anlamı; sen çok güzel ve özelsindir. Eşinizin kalbinizdeki tekliğini anlatacak bir çiçektir ve gelin buketinizde de gayet hoş duracaktır.

Sardunya; her zaman yanındayım anlamına gelir. Beraberliğe adım attığınız bu günde, iyi günde ve kötü günde cümlesine katkıda bulunmak istiyorsanız buketinizde sardunyalar da olsun. Çünkü sardunya, eşiniz ne durumda olursa olsun hep yanında olacağınızı söyleyecektir ona.

Lilyum; evliliğin olmazsa olmazlarından birini yani “güveni” temsil eder. Eşinize duyduğunuz güveni buketinize de yansıtmak istiyorsanız, lilyum çiçeğini buketinizden eksik etmeyin.

güzel bir gelin buketi düğün gününüz ve gelinliğinize ayrı bir romantizm katacaktır

Siyah gül; marjnal bir yapınız varsa ve gelinliğiniz de bu şekilde tasarlanmışsa size önerilecek en güzel buket siyah güllerden oluşan bukettir. Hem anlam olarak çok iyi hem de sıra dışı havanıza anlam katacak. Tarzınızı ve zevkinizi yansıtacak. Siyah gül, “hayata bağlı olduğum kadar sana bağlıyım.” Anlamına gelmektedir. Siz de sıra dışı olmak istiyorsanız buketiniz siyah güllerden oluşabilir.

Mor menekşe; âşık olmak kolay değildir. Her an sevdiğinizin ne yaptığını ne halde olduğunu merak edersiniz. Mor menekşe de bunu ifade eder. Anlamı, “aklımdan çıkmıyorsun” olan menekşe gelin buketinde de gayet hoş duracaktır.

Nergis; ilişkilerin sürekliliğini sağlayacak en temel unsurlardan birisi de saygıdır. Saygı olmayan ilişkiler çatırdar. Büyükler ne de güzel söylemişler, saygının olmadığı yerde sevgi de yoktur diye. Saygısızlık sevgiyi tüketir çünkü. Bu nedenle birbirine sevgi bağıyla bağlanmış olan çiftlerin taşıması gereken erdemli duygulardan birisi de saygıdır. Ve Nergis çiçeği bunu ifade eder.

İris; hatıra anlamına gelir. Düğün gününüz yıllar boyunca unutmayacağınız en güzel hatıralardandır. Gelinliğinizi, dansınızı, yaptıklarınızı en ince ayrıntısına kadar hatırlayacaksınız. Ve buketinizde iris olması da buna mana katacaktır. Görünüş itibariyle de çok estetik bir çiçektir.

Margit; bolluk ve sıhhat anlamını taşır. Yuvanızın sıhhatli olmasını istediğinizi vurgular.

Gelin buketinin sizi en iyi şekilde ifade etmesi gerekir. Çiçeklerin anlamlarına ve görüntülerine bakıp kendinize çok güzel bir gelin buketi tasarlayabilirsiniz. Bir de gelin buketi seçerken renklere de dikkat etmeniz gerekir. Renklerin de sınıflamasını inceleyelim ve hangi anlamları taşıdıklarına bir bakalım.

Beyaz renk; saf düşüncelerin, masumluğun, güzelliğin, kusursuzluğun rengidir. Evliliği en iyi şekilde temsil eder. Oldukça olumlu anlamı vardır ve beyaz renk her zaman olumlu düşünceleri akla getirir. Gelin buketinizdeki çiçekler beyaz renkli olacaksa etrafınıza olumlu duygularınızı yansıtacaksınız demektir.

Yeşil renk; yeşil denilince akla hep doğa gelir. Çünkü yeşil doğanın rengidir. Huzur bulmayı, tazeliği, gençliği temsil eder. İnsanlara huzur verir. Düğün gününüzde içinizin mutlulukla dolmasını sağlar. Beyaz çiçekler arasına karıştıracağınız birkaç parça yeşil çiçek buketinizin göz doldurmasına ve huzur yaymasına sebep olacaktır.

Pembe renk; zarafetin, çekiciliğin ve mutlu olmanın temsilidir pembe. Peri masallarını andırır hatırlatır bize. Sizde düğününüzde bir prenses gibi olmuşsanız, pembe buketiniz sizinle gayet uyumlu olacak ve hoş bir görüntü sağlayacaktır. Özellikle de beyaz ve pembe uyumu oldukça güzel oluyor. Bu sezon da gelin çiçeklerinde kullanımı oldukça yaygın.

Sarı renk; zenginlik, sevinç ve zaferi temsil eder. Sarı renk genel olarak başka renklerde kullanıldığında hoş bir görüntü sağlar. Eğer kır düğünü yapıyorsanız olmazsa olmaz renklerden birisidir.

Kırmızı renk; kırmızı her daim çok sevilen ve ilgi uyandıran bir renk olmuştur. Kırmızı aşkın, tutkunun temsilidir. Kırmızı başlı başına seni seviyorum demektir. Size verdiği enerjisi de ayrıdır tabii. Aşkınızın büyüklüğünü temsilen buketinizde kırmızı renge ağırlı verebilirsiniz. Kırmızı deyince akla genelde güller gelir fakat farklılık yaratmak istiyorsanız daha başka çiçeklerden yararlanabilirsiniz. Bu sezon iri çiçekler oldukça revaçta.

Mavi renk; bu rengin albenisi de daha başkadır. Buketlerde çok kullanılmayan bir renkti fakat son zamanlarda gözde olma başladı. Mavi renk, saf olmayı, duygusallığı, doğallığı ve gizemi temsil eder. Eğer karakteriniz birazcık gizemi barındırıyorsa mavi rengi tercih edebilirsiniz.

Turuncu renk; enerjinin rengidir. Coşkuyu ve heyecanı temsil eder. Eğer kıpır kıpır bir gelinseniz bu renk tam da size uygun. Gelin buketinizde bu rengi kullanıp etrafınıza enerji yayabilirsiniz. Bu sezonun ayakkabı trendlerinde de oldukça yaygın bir renk turuncu. Gelin buketinizde turuncu kullanacaksanız araya kırmızı rengi de karıştırmanızı ve hatta biraz da yeşil eklemenizi tavsiye ederim.

Mor renk; asaletin rengidir. Gururu ve başarıyı temsil eder. Gelin buketinizde de çok hoş bir görüntü sağlar. Kişiliğiniz biraz ağır başlı ise böyle bir renk tercih edebilirsiniz.

Önemli bir gelin aksesuarı olduğu için çiçeği ayrıntılarıyla inceledik. Siz de düğün gününüzde kendinize en uygun olan çiçeği seçin. Çiçek konusunu önemseyin es geçmeyin. Genellikle gelinliğinizi aldığınız yerden size bir gelin buketi veriyorlar. Yapay bir buket. Bu buketi de alın. Kendinize bir de canlı çiçeklerden buket yaptırın. Adet olduğu üzere gelin çiçeğini arkadaşlarına atar. Bu gelenek için yapay çiçeği kullanabilirsiniz. Böylelikle gelin çiçeğiniz zarar görmemiş olur. O buket de arkadaşınıza sizden hatıra olarak kalır.

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın