Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Nikah Başvurusu Rehberi

Evlilik teklifi sonrası mutluluk ve heyecanla dolu pek çok çiftin pek te bilmediği, araştırması gereken bir konu olan resmi nikah başvurusu konusunda bilgiler bulabileceğiniz. Merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevaplarını bulacağınız detaylı bilgilerle dolu blog yazımız.

Evlilik için gerekli resmi belgeler aşağıdaki gibidir:

Fotoğraflı nüfus cüzdanı asılları ve fotokopileri

Vesikalık fotoğraflar

Sağlık raporu

Nüfus Kayıt Örneği – Evlenme Ehliyet Belgesi

İkametgah Belgesi

Evlenme Beyannamesi

Unutmamanız gereken iki nokta ehliyet belgenizin kimlik yerine geçmemesi ve bu listelenen belgelerin başvuruda bulunacağınız belediyeye göre değişiklik gösterebileceğini unutmayın.

resmi nikah ve evlenme başvurusu için gerekenler

Nikah için Nüfus Kayıt Örneği nereden alınır?

Nikah başvurusu için istenen belgelerden biri olan Nüfus kayıt örneğini e-devlet sayfana girerek direkt alabilir ya da bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden çıkarttırabilirsiniz. Nadir de olsa bazı belediyeler bu belgeyi istemiyor, o nedenle önceden belediyeden bilgi almanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Evlenme Ehliyet Belgesi nereden alınır?

İl nüfus idareleri tarafından aile kütük kayıtlarından çıkartılarak düzenlenen ve nüfus müdürlüğü açısından evlenmesine engel oluşturan bir durum olup olmadığını gösteren evlenme ehliyet belgesi olarak adlandırılır. Yine nüfus müdürlüklerinden alınan nüfus kayıt örnekleri de bu belgenin yerine geçebilmektedir. 

Evlenme Beyannamesi nedir ve nereden alınır?

Diğer evraklar tamamlandıktan sonra almanız gereken bir talep belgesidir. Evlenmek istediğiniz belediyeye giderek evlenme beyannamesini alabilirsiniz. Belediyede görevli olan memurlar başvurunuz sırasında bu belgeyi sizin için düzenleyeceklerdir.

Nikah için Sağlık Raporu nereden alınır?

Resmi nikah başvurusu sırasında istenen belgelerden biri de evlilik için sağlık raporudur. Özel hastaneler tarafından verilemeyen bir rapordur. Gerekli testleri özel ya da devlet hastanelerinden yaptırabilmenize rağmen, önemli olan bağlı bulunduğunuz aile hekiminin onayıdır. Nikah için sağlık raporunda aile hekiminizin imzası bulunmalıdır. Bu nedenle önce aile hekiminize başvurmanız ve onun yönlendirmesiyle hareket etmeniz en sağlıklı durum olacaktır.

evlilik başvurusu sırasında istenen belgeler

Resmi Nikah İşlemleri

İstenen belgeleri tamamladıktan sonra nikah tarihini almak için başvuruda bulunmanız gerekir. Nikah başvurusu için çiftlerden birinin ikametinin bağlı bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı belediyenin bağlı bulunduğu Evlendirme Dairesine gitmeniz gerekiyor.

Evlenme İzin Belgesi

2018 yılı itibariyle ilçe müftülükleri de nikah başvurularını kabul etmeye başlamıştır. Başvuru yapabilmeniz için eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne giderek talepte bulunmak yeterlidir.

Köyde yaşayanlar için resmi nikah başvurusu köy muhtarlığından yapılabiliyor. Çiftlerin nüfus cüzdanları ve fotoğraflarını teslim alan muhtar, sağlık raporu için ilçe hükümet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlamaktadır. Evlilik başvurusunda bulunan çiftler bu evraklarla sağlık ocağı ve nüfus müdürlüklerinden işlemlerini yaptırabiliyorlar. Bu kurumlardan alınan belgeler tekrar köy muhtarına teslim edilir. Belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de köy muhtarı tarafından yapılıyor.

Unutmayın: Evlilik başvurusu, tüm evrakların toplanmasından sonra 6 ay içinde başvurunuzu yapmalısınız. 6 aydan sonra yapılacak başvurular, evrakların geçerlilik süresinin bitmesine neden olacağı için kabul olmamaktadır.

 

Resmi nikah başvurusunun reddedildiği durumlar:

Evlilik başvuruları bazı özel durumlar oluştuğunda kabul edilmeyebiliyor.

Hısımlık:Evlilik yönetmeliğinde üst soy ve alt soy arasında; kardeşler arasında, amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenler arasında evlilik başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca kayın akrabalığı meydana getiren bir evlilik sona ermiş bile olsa, eşlerden biri ile üst soy ve alt soy evlilik başvuruları geçersiz sayılır. Bu koşulların dışında evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin alt soyu ve eşi arasında evlilik yasaktır.

Evli olmak: Resmi nüfus kayıtlarında evli görünen bir kişi yeniden evlenemez. Müracaat sırasında evliliğin herhangi bir sebeple mahkeme kararı ile sona ermiş olması halinde bu engel ortadan kalkar.

Gaiplik durumunda: Ölüm tehlikesi içinde kaybolmuş veya kendisinden uzun süre haber alınamayan yani gaipliğine karar verilen kişinin eşi, mahkemece evliliğin feshine karar verilmedikçe yeniden evlenemez.

Resmi Sağlık Raporunun bulunmaması: Eşlerden en az birinin resmi onaylı sağlık raporunun olmaması halinde evlilik başvurusu kabul edilmez.

Evlenmeye Engel Hastalıkların Tespiti: Nikah için Sağlık raporu alırken yapılan tetkikler sonucunda çiftlerden en az birinde frengi, bel soğukluğu, yumuşak şankr, cüzzam, akıl sağlığı gibi rahatsızlıkların tespit edilmesi evlenmeye engel bir durum oluşturur. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde ya da bulaşma riski geçtiğinde, bu durumu onaylayan bir doktor raporu ile evlenmek mümkün hale tekrar gelebilmektedir. Verem hastalığı durumunda nikah 6 ay ertelenir. Bu 6 ay sonrası iyileşme görülmezse süre 6 ay daha uzatılır. Bu son sürenin sonunda taraflara, hastalığın önemi ve tehlikesi belirtilir.

Akıl Hastalıkları: Evlenmelerine tıbbi bir sakıncanın bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla ispat edilmedikçe, akıl hastalığı bulunanlar evlilik yapamaz.

Kadın için iddet süresinin dolmamış olması: Daha önce evlenmiş bir kadının tekrar evlenebilmesi için, boşanmanın üstünden 300 günlük bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süreye iddet süresi denir. İddet süresinin dolmadığı durumlarda nikah başvuruları reddedilir.

Nikah işlemleri kaç günde biter?

Resmi nikah işlemleri, resmi kurumların mesai saatleri içerisinde almanız gereken belgeler ve bu kurumların birbirlerine uzaklığı düşünüldüğünde ortalama olarak iki ile dört gün arasında tamamlanabilecektir.

Nikah tarihi kaç gün sonraya verilir?

Evlilik başvurusu için gerekli tüm evrakları tamamlayıp, evlenme dairesine teslim etmesinden sonra en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi verilir.

Resmi nikah kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Ülkemiz yasalarına göre evlilik yaşı 18’den itibaren başlamaktadır. Yasalarımıza göre, kişinin kendi rızasıyla evlenebilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. 17 yaşını dolduranlar da ebeveynlerinin ya da yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor. 16 yaşın dolduğu durumlarda evlenme yalnızca mahkeme kararıyla beraber gerçekleşebilir.

Resmi Tatillerde ve Hafta sonu resmi Nikah kıyılıyor mu?

Çiftlerin talepleri doğrultusunda ve evlendirme memurunun uygunluğu oluştuğunda hafta sonları, resmi tatiller ya da mesai saatleri dışında da nikah kıyma işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Nikah İşlemlerinin Ücretleri

Her belediyenin uyguladığı farklı fiyatlar olsa da, hafta içi ile hafta sonu işlemleri arasında ya da gidilecek mekanın türüne göre ücret farklılıkları oluşabilmektedir. Örnek olarak vermek gerekirse İstanbul’da ortalama olarak hafta içinde gerçekleşen düğünler için 175 Lira ile 300 Lira değişmekte, hafta sonu ve/veya tatillerde gerçekleşen nikahlar 350 Lira ile 600 Lira arasında değişmektedir. Bu ücretler içinde, hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı masraflar bulunmaktadır. Bağlı bulunduğunuz kurumun web sayfasından daha net ücret bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Resmi nikah başvurusu hangi durumlarda kabul olmaz

Yıldırım Nikahı yapabilir miyiz?

Tamamen daha romantik bulduğunuz için ya da zorunluluktan dolayı son derece hızlı bir nikah işlemine ihtiyaç duyulabilirsiniz. Bunun için yıldırım nikahı kıyılabileceği bilgisi ne yazık ki günümüzde mümkün değildir. Belki de filmlerden dolayı çoğu kişi yıldırım nikahının hala uygulamada olduğunu zannetmektedir. Eskiden nikah başvurusu yapan çiftler, nikah tarihini düşündüklerinden daha ileri bir tarihe alabiliyor ve geciktiklerini düşünerek, itirazda bulunarak, dava açabiliyor ve mahkeme yıldırım nikahı kıyılmasına karar verebiliyordu. Artık nikah işlemleri daha kısa sürede tamamlanabildiği için yıldırım nikahı da tamamen konu dışı kalmış bir uygulama haline gelmiştir.

 

Yabancı uyruklu bir kişi işe evlilik için gerekli belgeler: Yukarıda bahsetmiş olduğumuz standart belgelere ek olarak;

Yabancılar için devletin yerel temsilcilikleri tarafından verilen yabancılar için evlenme belgesi

Ehliyet belgesinde doğum yeri, tarihi, anne-baba adı gibi bilgiler yer almıyorsa doğum belgesi

Pasaportun noter tasdikli tercümesi

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın