Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Nişanda Ne Takılır?

Nişan; kız isteme merasiminden sonraki aşamayı temsil eder. Nişanın Türk kültüründeki yeri çok önemlidir. Söz merasimine göre nişanın çok daha detaylı düşünülmesi gerekir. Ailelerin tanıştığının ve artık evlilik hazırlığı aşamasının sonuna gelindiği düşünüldüğünde nişan töreni için gösterilen özenin iki katına çıkartılması gerekir. Günümüzde, nişan törenleri, genel olarak bir mekanda gerçekleşmektedir. Her ne kadar evde yapılan nişan törenleri olsa da mekan tutulması, bilhassa gelen misafirlerin ağırlanması konusunda yeterli olacaktır. Nişanın kız tarafının sorumluluğunda olduğu hesaba katıldığında bilhassa erkek tarafının aklında nişanda ne takılır sorusu bulunmaktadır. Nişanda ne takılır sorusuna verilecek cevap; ailelerin bulunduğu bölgeye ve adetlerine göre değişiklik gösterecektir.

nişanda genelde erkek tarafı bilezik takar

Nişan Merasiminde Erkek Tarafı Neler Yapmalıdır?

Nişanın Türk adetlerine göre kız tarafının sorumluluğunda olduğu dikkate alındığında nişan merasiminde kız tarafının yapması gereken şeyler daha fazla olacaktır. Ancak, erkek tarafının da nişan için yapması gereken birtakım eylemler bulunmaktadır. Bu noktada, alyansların seçilmesi önemli bir detaydır. Alyans seçimi sırasında mutlaka gelin ve damat adayı ortamda bulunmalıdır. Bunun yanı sıra, erkek alyansının kız, kız alyansının erkek tarafından alındığı bazı bölgeler bulunmaktadır.

Nişanda geline set takmak ta adetlerimiz arasındadır

Alyans seçiminin ardından erkek tarafının gelinin nişan alışverişlerini, bohça eşyalarını ve kuaför masraflarını karşılaması gerekir. Gelinin nişanda giyeceği kıyafet başta olmak üzere ayakkabı masrafları erkek tarafından karşılanmaktadır.

en güzel nişan tuvaletleri DreamON mağazalarında

Nişan Töreninde Gelin Adayına Ne Takılır?

Nişanda ne takılır diye düşünenlerin en çok tercih ettiği takılar; kolye, küpe ve bileklikten oluşan setlerdir. Gelinin ailesi ise damada saat takabilir. Bunun dışında, nişanda ne takılır diye düşünenler, istedikleri takdirde geline set dışında birkaç tane bilezik takabilirler. Türk adetlerine göre nişana gelen davetlilerin gelin adayına bir şey takması pek yaygın değildir. Ancak, nişan törenleri akraba ağırlıklı olduğu için illaki takı takmak isteyenler olacaktır.

damada güzel bir saat takılır

Nişan töreninde asıl takılar; gelin ve damat adaylarının aileleri tarafından takılmaktadır. Yöreden yöreye değişmekle beraber birçok bölgede gelin adayına inci veya gümüş takılar takılmaktadır. Bunun yanı sıra, nişanda ne takılır diye düşünenlerin altın takıları tercih etmesi mantıklı olacaktır.

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın