Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Sağdıç Ne Demek?

Gelin hanımların nedimesi var ise, damatların da sağdıcı var. Tüm düğün hazırlıkları esnasında damadın yanında bulunan ona yardım eden sağdıçlar hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda. Merak ettiğiniz her şey konusunda cevap almak için okumaya devam edin.

Sağdıç Nedir?

Öncelikle sizlere Sağdıç Nedir? Sorusunun cevabını vereyim. Sağdıç, düğün hazırlıkları sırasında damada yardımcı olacak kişiye denir. Damatlar genellikle sağdıçlarını yakın dostlarından ve akrabalarından seçmektedir. Genellikle sağdıçların sayısı, nedimeler ile aynı olsa da bu durum zorunlu değildir. Bu demek oluyor ki düğününüzde ne kadar isterseniz o kadar sayıda sağdıç kullanabilirsiniz.

damat her işine koşan sağdıçları en yakın arkadaşları arasından seçer

Sağdıç Ne Yapar?

Sağdıçların çok çeşitli görevleri vardır. Bu görevlerden bahsetmeden önce sağdıçların tarihine göz atalım. Sağdıçlara çok eskiden Gelinin Şövalyeleri adı verilirmiş. Bunun asıl nedeni, düğün günü gelini korumak ve damada ulaştırmak asıl görevleri olduğu için bu isim verilmiştir. Eğer gelinin ailesi, gelini damada vermek istemezse, sağdıçlar gelini kaçırır ve düğün gerçekleşene kadar hem gelinin geri alınması hem de gelinin düğünden kaçırılması engellenmiştir.

Sağdıçların bazı belli başlı görevleri vardır. Bunlar;

Bekarlığa veda partisi görevi sağdıçlara aittir. Organizasyon planı ve masrafların karşılanmasına kadar her şeyi sağdıçlar yapar.

Gelin arabası süsleme görevi, sağdıca aittir. Bu görevi üstlenen sağdıçlar gelin arabasını en iyi şekilde süsletir ve masrafları karşılar.

Sağdıçların en önemli görevlerinden biri de düğünün işleyişinin ilerleyişini sağlamaktır.

gelin ve damadın düğün günü her işine koşan sağdıçlar en az gelinin nedimeleri kadar önemlidir

Sağdıç Kıyafetleri

Sağdıç ne giyer diye düşünüyorsanız size bu sorunun cevabını vereyim. Sağdıçlar genellikle birbirleriyle aynı takım elbiseyi ya da smokin giyerler. Tabi ki aynı şekilde giyinmek zorunlu değildir. Sağdıçlarına aynı şekle sahip olan çiçekleri takmalarını söyleyerek diğer misafirlerden ayrılmasını sağlayabilirsiniz. Eski Antik Roma döneminde, sağdıçlarla nedimeler gelin ve damatla aynı elbiseleri giyerdi. Bunun asıl nedeni, kötü ruhların kafasını karıştırarak yeni çiftlere zarar verilmesini engellemektir. Bu inanış sona erdiği için yalnızca sağdıçlar kendi aralarında birbirleriyle aynı kıyafeti giymektedir.

Sağdıç kıyafetleri seçiminde düğün mekanı, nedimelerin kıyafetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu şekilde düğününde bir uyum sağlayabilirsiniz.

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın