Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Tektaş Yüzük Seçerken Bilmeniz Gerekenler

En pahalısı ya da en ucuzu olabilmesinin dışında evlilik teklifinin yapılabilmesi için artık olmazsa olmaz sayılan elmas tektaş nişan yüzükleri aslında ilişkinin duygusal yönünü sevgi ve bağlılığını sembolize eden değerli bir varlıktır. 

Ancak kelimenin finansal manasıyla aslında bir varlık değildir. Kuyumcudan ayrıldığınız an, ödediğiniz bedel en az yarısı kadar daha az değer taşımaktadır. Bu kısmı biraz rahatsız etse bile yine de onları sevdiklerimiz için almaya mecbur hissediyoruz. Tüm dünyada elmasların sevgi, romantizm ve evliliğin nihai sembolleri olduğuna ikna eden pazarlama dehaları çok bilinmese de artık tektaşın psikolojik bir zorunluluk taşıdığı bir gerçektir. 

nişan yüzükleri aslında ilişkinin duygusal yönünü sevgi ve bağlılığını sembolize eder

Yine de ben de güzelinden tektaş pırlanta bir yüzük istiyorum dediğinizi duyuyorum.

Elmas tektaş yüzüklerin zenginlik, güç ve romantizmin sembolü haline gelmesinin yanında aynı zamanda kadınlar arasında daha havalı olmanın bir unsurudur. Genelde yalnızca büyüklüğüne bakarak karar vermeye çalışılsa da seçim yaparken bilmeniz gereken çok detay olduğunu söylemeliyiz.

Kesim, berraklık, renk ve karat detayları tektaşları birbirinden ayırır. Buna 4C kuralı denir (Cut, Clarity, Color, Carat). Pırlantanın değerini belirlerken bu özelliklerin herhangi birinin diğerinden daha fazla etkili değildir.

Pırlanta tek taş yüzükler elmasın dayanıklılığı ve oluşmasının binlerce yıl sürmesi nedeniyle sonsuzluğu ve bağlılığı temsil eder. Elmasın işlenmesinde kullanılan bir teknik olan pırlanta ise ham elmasın en parlak şekliyle görülmesini sağlayan bir kesimdir. Bu yüzden tektaş yüzüklerde pırlanta tercih edilmektedir

yüksek karatlı bir tektaş yüzük her gelinin hayalidir

En popüler pırlanta şekli yuvarlak olandır. Piyasadaki pırlanta yüzüklerin yüzde altmıştan fazlası yuvarlaktır. Yuvarlak kesimin ışığı daha çok yakaladığı için daha çok parladığı söylenir. Piyasada ki tektaş yüzüklerin yüzde yirmi beşi de daha çok kareye benzeyen prenses kesim pırlantalardır. Prenses kesimler de üretim açısından avantajlıdır, çünkü yuvarlak kesim de kayıp daha fazla olacaktır. Karata karat kıyaslandığında yuvarlak olan taşlar hep daha pahalıdır. Yani ortalama olarak 1 karatlık yuvarlak kesim pırlanta yerine 1,5 karatlık prenses kesim fiyatı birbirine yakındır. Yalnız prenses kesim kareye yakın olduğu için yan yana koyduğunuzda bu iki pırlantanın tepe ölçüleri birbirine aynı olacaktır.

Bunlar dışında az da olsa oval, markiz, damla gibi kesimler de bulabilirsiniz.

Rengi de tektaşın ayırt edici özelliklerindendir. Pırlantalarda renkler harflerle ifade edilir. Buna göre S ile Z arası harfler renkli, N ile R arası harfler renkli beyaz, K ile M arası harfler beyaz, G ile J arası harfler nadir beyaz ve en değerlisi olanları da doğada daha az bulunan F, E ve D yani renksiz pırlantalardır. Harf sıralaması D’den Z’ye kadar gider. Renk olarak en değerli olan D’ iken Z’ye doğru ilerledikçe değeri düşer.

Tektaş nişan yüzüğü evliliğe il adımdır

Elmas, maden olarak yer altında yıllarca süren bir baskı ile oluşması nedeniyle elmasta belli çizikler bulunur. Bahsettiğimiz çizikler gözle görülemeyecek kadar küçük boyuttadır. En değerlisi F ile adlandırılır. Onu VVS1 – VVS2 takip eder sonra da VS1-VS2 gelir. SI1 ve SI2 de Türkiye’de bulabileceğiniz ve iyi bir renk ile rahatlıkla alabileceğiniz düzeyde temizliğe sahip pırlantalardır. I1, I2 ve I3 olarak adlandırılan berraklık düzeyine sahip pırlantalarda çizikler biraz daha çoktur.

Tektaş fiyatları 340 Liradan 250.000 Lira’ya kadar geniş bir aralıkta değişmektedir.

Tümünü üç madde de basitçe özetlersek;

1) Çoğu çift için berraklık oranı VS, S1 arasında, renk skalasında D, E, F, G, H renk olan pırlanta tektaş bir yüzük mutlu eden bir seçim olacaktır.

2) Dünyanın çoğu yerinde genel kabul gören tektaş yüzüğün değeri için alacak kişinin aylık maaşının 3 katından az olmamasıdır.

3) Bu kuralın işlemediği durumlarda makbul olan en az 1 karat ağırlıkta olmasıdır.

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın