Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır

Söz, nişan, kına, düğün gibi olaylara vakit ayırmak istemeyen ya da bununla uğraşmak istemeyen kişiler direk yıldırım nikahı uygulamasından yararlanmak istemektedir. Hani şu filmlerde gördüğünüz, evlenme dairelerine gelin ve damat gidip, biz evlenmek istiyoruz diyerek yıldırım nikahını kıydırmak mümkün müdür? Yıldırım nikahı için gereken belgeler nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin. 

filmlerdeki gibi yıldırım nikahı kıymak mümkün müdür

Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Yıldırım nikahı nasıl olur diye merak edenler için en başından söyleyeyim. Evlendirme yönetmeliğine göre, halk arasında bilinen evrakların teslim edilir edilmez hemen nikah kıyılma işlemi kesinlikle söz konusu değildir. 

Önceden nikah işlemleri için teslim edilen belgeler, uzun süre bürolarda kalırdı. Bundan dolayı nikah işlemleri uzun bir zaman alırdı. Şikayette bulunan çiftlerin mahkeme kararıyla nikah kıydırmasıyla, bu uygulama yaygın bir hale geldi. Aynı zamanda günümüzde nikah işlemleri hızlı bir şekilde ilerlediği için yıldırım nikahına ihtiyaç duyulmamaktadır. 

Nikah başvurusunda eğer normalden kısa sürede evlenmek istiyorsanız bunu daireye bildiriyorsunuz. Daire de size en erken 24 saat sonrasında nikah tarihi veriyor. Bu uygulamaya halk arasında hızlı nikah da deniyor.

nikah icin gerekli evraklar 

Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Normal resmi nikahla herhangi bir farkı olmayan yıldırım nikahı belgeleri de normal resmi nikah için istenen evrakların aynısıdır. Bu evraklar;

  •  Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  • Evlenme Beyannamesi
  • İkametgah Belgesi
  • Vesikalık Fotoğraf
  • Evlilik Sağlık Raporu

Yıldırım Nikahı Ücreti Nedir?

Nikah başvurusu yaptıktan sonra, mümkün olan en yakın güne nikah tarihi almak için ayrıca bir ödeme yapman gerekmiyor. Bu yüzden yıldırım nikahı için de ödenecek para diye herhangi bir araştırma yapmana gerek yoktur. Başvuruda bulunduğun belediyenin nikah başvurusu için belirlediği ücreti ödemeniz yeterlidir. 

oda nikahı nedir

Davetli ve Tören Olmadan Nikah İsteyenlere: Oda Nikahı

Nikah için davetli sayınız az ise belediyenin oda nikah uygulaması bulunmaktadır. Hafta içi mesai saatleri içerisinde, belediyenin nikah salonunda gerçekleşecek ve sadece evlenecek çiftler ve şahitlerinin bulunduğu, törensiz nikah törenine, oda nikahı adı verilmektedir. Oda nikahı ücreti belediyeden belediyeye farklılık göstermektedir. 

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın