Online Mağazamıza Hoşgeldiniz

Yurtdışında Evlenmek

Dünyanın başka bir noktasında hayal ettiğiniz şehirde evlenmek ne kadar romantik değil mi? Evet romantik ama bu, yurt dışında evlenenlerin bürokratik işlemlerden kaçabileceği anlamına gelmiyor. Yurt dışında da evlenseniz yapmanız gereken işlemler, hazırlamanız gereken evraklar var elbette.

Düğün seremonisine ilişkin çok fazla ayrıntıya girmeden, yurt dışında tüm gözlerden uzak sessiz sedasız evlenebilirken, gelebilen tüm sevdiklerini bir araya toplayıp, yurtdışında düğünde yapabilirsiniz. Üstelik size gittiğiniz yerde yardımcı olacak organizasyon firması ile anlaşarak hayallerinizdeki gibi görkemli düğüne ev sahipliği yapabilirsiniz.

Yurtdışında evlenmek

Türk Vatandaşları İçin Yurt Dışında Evlenmek

Yurt dışında evlenmek isteyen Türk vatandaşları, Türk konsolosluklarında nikah kıydırabilecekleri gibi, evlenmek istedikleri ülkenin evlilik şartlarını karşılaşmaları durumunda o ülkenin resmi makamları huzurunda da evlenebilirsiniz. Ancak konsoloslukta evlilik için çiftlerden her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerekiyor. Yani çifte vatandaşlığı olan ya da yabancı ülke vatandaşlığı bulunan biriyle, konsoloslukta evlenemeyeceğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, bazı ülkelerin yasağı gereği, konsoloslukta nikah kıyılamıyor. Dış temsilciklerimiz olan konsolosluklarda evlenemeyeceğiniz ülkeler şunlar; Arjantin, Avusturya, Avusturalya, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İsviçre, Şili ve Yeni Zelanda.

Yurt dışında evlilik için takip etmeniz gereken işler bulunuyor

Yurt Dışında Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

Türk vatandaşlarının yurt dışında nikah kıyması için başvuru işlemlerini bizzat evlenmek istedikleri şehirdeki konsolosluğa yapmaları ve evlilik beyan formunu doldurmaları gerekiyor.

Eğer başvuru işlemi, vekil olarak atanan kişi tarafından yapılacaksa, özel bir vekaletname hazırlanması gerektiğini unutmamalısın. Beyan formu dışında da bazı belgeleri tamamlaman şart. Evlenmek istediğin ülkedeki konsolosluk tarafından da hazırlanabilen bu belgeleri Türkiye’de tamamlayıp, teslim etmen halinde, evlilik işleminin hızlanacağını da belirtmeliyim. Aksi takdirde, konsolosluk ile İçişleri Bakanlığı arasındaki uzun yazışmalar ve bürokratik işlemler neticesinde, nikah için randevu tarihi alman biraz gecikebilir.

Fransa'da evlilik romantik ama prosedürleri takip etmelisiniz

 Evlenme Ehliyet Belgesi: Bekarlık belgesi olarak da bilinen ve kişinin evlenmeye sakıncalı bir durumunun olmadığını gösteren bu belgeyi Türkiye’den alacaksanız belgenin apostilli olmasına ve altına yurt dışında evleneceğinize ilişkin not düşülmesine dikkat etmelisiniz. “Türkiye’de bekarlık belgesi nereden alınır?” diye merak ettiysen, bu belgeyi Nüfus Müdürlüğü’nden almanız gerekir.

Uluslararası Doğum Kayıt Örneği ve Nüfus Kayıt Örneği: Yine bu belgeler de bağlı bulunan Nüfus Müdürlüğü’nden apostilli olarak temin edilir.

İkametgah Belgesi: Bu belgeyi muhtardan alıp, noterden tasdik ettirmelisiniz.

Nüfus Cüzdanı ve Pasaport: Fotokopi ve asılları ile birlikte temin etmelisin.

4 Adet Fotoğraf: Fotoğrafların yeni çekilmiş olması önemlidir.

Evlilik Beyan Formu: Evlenmek istediğine ilişkin bu formu müstakbel eşinle birlikte Konsoloslukta imzalamalısın.

Şahitlerin Nüfus Cüzdanları: Evlilik gününde sizinle birlikte Konsoloslukta hazır olacak 2 adet şahidin nüfus cüzdanı.

Sağlık Raporu: Evlenmek için sağlık açısından herhangi bir engel olup olmadığını gösterir doktor raporu

Kadının Önceki Soyadını Kullanabilmesi İçin Dilekçe: Evlilik soyadı ile birlikte önceki soyadını da kullanmak isteyen kadının, bu isteğini belirten dilekçedir. Konsoloslukta da düzenlenebilir.

İddet Süresinin Kalktığına Dair Karar: Çiftlerden biri daha önce evlenip boşanan bir kadın ise ve boşanma tarihinden itibaren 300 gün geçmeden evlenecekse, iddet müddetinin kaldırıldığına dair mahkeme kararı.

Önceki Evliliğin İptal Kararı: Evlenecek çiftler arasında bir önceki evliliği iptal olan varsa, bu evliliğin iptal olduğuna ilişkin mahkeme kararı.

Yurt dışında yaşayan ve yurt dışında evlenmek isteyenlerin yabancı yerel makamlardan alacakları medeni durum belgesi.

Çiftlerden birinin bir önceki evliliği eşin ölümü nedeniyle son bulduysa ölen eşin ölüm belgesi örneği.

18 yaşını doldurmadan evlenmek isteyenler için veli, vasi ya da ilgili hakimin izni.

İtalya da düğün işlemleri

Yabancı ya da Çifte uyruklu biriyle yurt dışında evlenmek

Yurt dışında çifte uyruklu ya da yabancı biriyle evlenmek isteyen Türk vatandaşlarının bu işlemi konsolosluklarda gerçekleştirilemez. Bu gibi hallerde ya da her ikinizin de Türk vatandaşı olup, evlenmek istediğiniz şehirde Türk Konsolosluğu bulunmaması veya konsolosluk dışında bir yerde evlenmek istediğinizde, evlilik işleminizi bulunduğunuz ülkenin resmi makamlarına başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda o ülkenin kendi yasaları ve evlilik kuralları çerçevesinde farklı prosedürler uygulanır.

Yorumlar  (0)

Yorum Yapabilmek için Lütfen Giriş Yapın